Klinik öncesi ve klinik dönem Tıp Fakültesi öğrencilerinin bilişsel duygu düzenleme stratejileri, psikolojik dayanıklılık ve duygusal iyi oluşları arasındaki ilişki
The relationship between cognitive emotion regulation strategies, psychological resilience and emotional well-being of pre-clinical and clinical medical students
- Tez No: 930285
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜLPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Psychology, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Tezin başlığı: Klinik Öncesi ve Klinik Dönem Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Bilişsel Duygu Düzenleme Stratejileri, Psikolojik Dayanıklılık ve Duygusal İyi Oluşları Arasındaki İlişki Öğrencinin Adı Soyadı: Şeyda Yurtsever Gürkan Danışmanın Adı Soyadı: Prof. Dr. Mehmet Ali Gülpınar Programın Adı: Tıp Eğitimi Doktora Programı Amaç: Tıp fakültesi öğrencilerinin yaşadığı zorlayıcı duygusal deneyimlerin, bilişsel duygu düzenleme stratejileri (BDD) ve psikolojik dayanıklılıklarının (PD) duygusal iyi oluşları (DİO) üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Karma yöntemle tasarlanan ve 210 tıp öğrencisinin katılımıyla yürütülen bu çalışmada nitel veriler 27 gönüllü katılımcıyla yapılan birebir görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın nicel verileri;“Öğrencilerin Günlük Yaşamda Karşılaştıkları Zorlukları Belirleme Anketi”,“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği”,“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Duygusal İyi Oluş Ölçeği”ile toplanmış; BDD stratejileriyle DİO arasındaki ilişkide PD'nin aracılık etkisini belirlemek için Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılmıştır. Nitel verilerin tematik analizleri yapılmıştır. Bulgular: Nitel verilerin analizinden elde edilen bulgular tıp fakültesi öğrencilerinde duygusal zorluk yaratan deneyimler ve duygular, duygu düzenleme stratejileri, PD ve DİO'ya dair görüşler başlıkları ve temaları altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Title of Thesis: The Relationship Between Cognitive Emotion Regulation Strategies, Psychological Resilience and Emotional Well-Being of Pre-Clinical and Clinical Medical Students Student Name, Surname: Şeyda Yurtsever Gürkan Supervisor Name: Prof. Mehmet Ali Gülpınar Program Name: Medical Education PhD Program Objective: In this thesis, it was aimed to reveal the effects of challenging emotional experiences, cognitive emotion regulation (CER) strategies and psychological resilience (PR) on emotional well-being (EWB) of medical students. Materials and Methods: In this mixed-method study, which was conducted with the participation of 210 medical students, qualitative data were collected through one-to-one interviews with 27 volunteer participants. Quantitative data were collected with the“Questionnaire for Determining the Challenges Students Face in Daily Life”,“Cognitive Emotion Regulation Scale”,“Psychological Hardiness Scale”and“Emotional Well-Being Scale”; Structural Equation Modeling (SEM) was used to determine the mediating effect of PR in the relationship between (CER) strategies and EWB. Thematic analysis of qualitative data was conducted. Results: The findings obtained from the analysis of qualitative data were grouped under the headings and themes of experiences and emotions that create emotional difficulties in medical students, emotion regulation strategies, and views on PR and EWB.