Critical analysis and evaluation of learning and teaching implementations in a flipped university
Tersyüz eğitim felsefesine sahip bir üniversitede öğrenme ve öğretim faaliyetlerinin eleştirel analizi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 930296
  2. Yazar: PAKER DOĞU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ters yüz öğrenme (TYÖ), geleneksel öğretim yöntemlerinin tersine çevrildiği bir öğretim stratejisidir. Bu yaklaşımda, öğrenciler ders öncesinde temel içerikle etkileşime girer ve sınıf zamanını aktif öğrenmeye ayırırlar. Ters yüz öğrenme üzerine yapılan son çalışmalar, iyi tasarlandığında öğrenmeyi artırdığını göstermektedir; ancak, aynı zamanda uygulanmasına dahil olan temel paydaşlar – okul yöneticileri ve idarecileri, eğitimciler ve öğrenciler – açısından çeşitli zorlukları da vurgulamaktadır. Literatür, bu zorluklara ilişkin derinlemesine bir anlayıştan yoksundur; bu kapsamda ters yüz öğrenme yöneticilerinin ve idarecilerinin bakış açıları, eğitimcilerin deneyimlerinin ayrıntılı anlatımları ve öğrencilerin deneyimleri – özellikle müfredattaki birden fazla ya da tüm derslerin ters yüz uygulandığı durumlarda – ile ters yüz öğrenmenin farklı disiplinlerdeki etkilerine dair bilgi eksikliği gözlemlenmektedir. Bu çalışma, ters yüz üniversitede öğrenme ve öğretim uygulamalarını eleştirel bir biçimde analiz etmiş ve değerlendirmiştir. Araştırma, yönetim ve idari düzeyde, eğitimci düzeyinde ve öğrenci düzeyinde ters yüz öğrenmenin benimsenmesini ve başarılı uygulanmasını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak için eleştirel gerçekçi, karma yöntemli tek vaka çalışması yaklaşımını kullanmıştır. Bulgular, ters yüz öğrenmenin başarılı uygulanması üzerinde önemli nedensel etkiye sahip şu faktörleri ortaya koymaktadır: (1) Öğrenme odaklı kurumsal kültür; (2) Akademik güçlendirme, sahiplenme ve güven kültürü; (3) Çoklu rollerini dengeleyerek, sınırlı kurumsal destek sistemleri içinde faaliyet göstermek durumunda olan yarı zamanlı öğretim elemanları; (4) Öğretim rollerinde paradigma değişimi: Eğitmenlerin hem öğretim tasarımcısı hem de dinamik sınıf içi öğrenmeyi destekleyici rollerini üstlenme gereksinimi; (5) İçerik türü, zorluğu ve öğrenci öz-düzenlemesinde çeşitlilik; (6) TYÖ'ye uyum sağlayamamak veya tam bağlılık göstermemek; (7) TYÖ'ye inanmak ve denge tutturarak uygulanmak; (8) TYÖ'nün, öğrenme sürecine aktif katılımı ve öğrenmeyi desteklemesi; ve (9) Ders öncesi içeriğin öncü rolü ile birlikte, bunun gerektirdiği sistemsel tutarlılık ve verimlilik. Çalışma, ters yüz öğrenmenin başarılı ve sürdürülebilir uygulanmasının yalnızca geleneksel öğretimin tersine çevrilmesi olmadığını; bunun, kurumsal kültür ve yapının, eğitimci rollerinin ve yetkinliklerinin, ayrıca öğrenci katılımının bütünsel olarak yeniden düşünülmesini gerektiren dönüştürücü bir değişimi temsil ettiğinin sonucuna varmaktadır. Elde edilen bulgular, ters yüz öğrenmeye geçiş yapan kurumlar ve eğitimciler ile ters yüz öğrenme öğretim tasarımı için önemli sonuçlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Flipped learning (FL) is an instructional strategy where traditional teaching methods are reversed. In this approach, students engage with foundational content before class and use classroom time for active learning tasks. Recent studies on flipped learning show that, when designed well, it enhances learning; however, they also highlight multiple challenges for key stakeholders—including school managers and administrators, educators, and students— involved in its implementation. The literature lacks an in-depth understanding of these challenges, including the perspectives of flipped learning managers and administrators, detailed accounts of educator experiences, and student experiences, especially when multiple or all courses in a curriculum are flipped, as well as an understanding of flipped learning's implications across diverse disciplines. This study critically analyzed and evaluated learning and teaching implementations in a flipped university. It employed a critical realist mixed-methods single-case study approach to uncover factors affecting the adoption and successful implementation of flipped learning at the management and administrative, educator, and student levels. The findings indicate that the following actors have a substantial causal impact on the successful implementation of flipped learning: (1) Learning-centered institutional culture; (2) Academic empowerment, ownership and trust culture; (3) Adjunct faculty navigating unique circumstances, such as balancing multiple roles and operating within constrained institutional support systems; (4) Paradigm shift in instructional roles, requiring instructors to act as both instructional designers and facilitators of dynamic in-class learning; (5) Variation in content type, complexity, and student self-regulation; (6) Not being able to adapt or not fully committing to FL; (7) Believing in FL and persisting in its implementation by creating an equilibrium; (8) FL's promotion of commitment and learning; and (9) The lead role of pre-class content and relatedly the systemic coherence and efficiency it necessitates. The study concludes that the successful and sustainable implementation of flipped learning is not merely a reversal of traditional instruction—it represents a transformative shift in education that demands a holistic reimagining of institutional culture and structure, educator roles and competencies, and student engagement. The findings have noteworthy implications for institutions and educators transitioning to flipped learning, as well as for flipped learning instructional design.