Sosyal medya platformlarında kişilik hakkı ihlali ve zararın tazmini
Violation of personality rights on social media platforms and compensation for damages
  1. Tez No: 930336
  2. Yazar: MERVE KULLUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR EMRE GÖKYAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte sosyal medya insan yaşamının önemli bir parçası haline gelmiştir. Kişiler, gündelik yaşamlarında gittikleri yerleri, yediklerini, içtiklerini, giydiklerini, işlerini, bir konuya verdikleri desteği vb. eylemlerini sosyal medyada göstermeye başlamıştır. Sosyal medyanın bu kadar popüler olması yatırımcılar tarafından kısa sürede çok fazla sayıda sosyal medya platformu yaratılması sonucunu doğurmuştur.Bu platformların sayısının ve popülerliğinin artması, insan yaşamında önemli bir yer kaplaması platformların olumlu işlevlerinin yanı sıra kişilik hakkının sıklıkla ihlal edildiği bir alan haline gelmesine sebep olmuştur.Kişilik hakkını oluşturan değerlerin, sosyal medya platformlarında ihlal edilmesi kişilerin zarara uğramasına sebep olmaktadır. Sosyal medya platformlarında kişilik hakkı saldırıya uğrayan gerçek veya tüzel kişiler uğradıkları maddi ve manevi zararının giderilmesini haksız fiil sorumluluğuna dayanan tazminat davalarını açarak talep edebilecektir.
Özet (Çeviri)
With technological advancements, social media has become an important part of human life. People have started to share their daily activities, such as the places they visit, what they eat and drink, what they wear, their work, and the causes they support, on social media. The popularity of social media has led investors to create a large number of social media platforms in a short period of time. The increasing number and popularity of these platforms, and their significant place in human life, have turned them into an area where, alongside their positive functions, the right to personality is often violated. The violation of the values constituting the right to personality on social media platforms causes harm to individuals. Real or legal persons whose right to personality is violated on social media platforms may claim compensation for their material and immaterial losses by filing tort lawsuits based on unlawful act liability.