Ulus markalama: Türkiye örneği
Nation branding: The Turkey example
- Tez No: 930337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin ulus markalama çabalarının arkasındaki motivasyonları, kullanılan yöntemleri ve elde edilen sonuçları kapsamlı bir şekilde incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan vaka incelemesi modelini benimsenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, literatür taraması yöntemi ile elde edilmiştir. Bu doğrultuda çalışmada, ulus markalama teorisine ilişkin akademik literatür, Türkiye'nin ulus markalama çabalarına dair raporlar, uluslararası indekslerdeki performans raporları, çeşitli resmi ve gayri resmi belgeler incelenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Türkiye'nin ulus markalama çabaları, tarihsel ve kültürel miras, turizm ve ekonomi gibi temel unsurlara dayanarak şekillenmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen kampanyalar, özellikle“Turkey Home”gibi projelerle, ülkenin global tanınırlığını artırmayı hedeflemiştir. Ayrıca, Turquality programı, ekonomik markalaşma girişimlerini destekleyerek, Türkiye'nin ihracatını güçlendirmeyi amaçlamıştır. Ancak, Türkiye'nin ulus markalama sürecinde çeşitli zorluklar da ortaya çıkmıştır. İç siyasi gelişmeler, darbe girişimi ve dış politikadaki belirsizlikler, uluslararası imajını olumsuz etkileyerek, Türkiye'nin küresel marka değerinde dalgalanmalara yol açmıştır. Yine de, turizm ve kültürel diplomasiye dayalı yumuşak güç stratejileriyle Türkiye, küresel görünürlüğünü artırmada başarı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to comprehensively examine the motivations behind Turkey's nation branding efforts, the methods used, and the results obtained. The case study model, one of the qualitative research methods, was adopted in the study. The data used in the study was obtained through the literature review method. In this context, the academic literature on nation branding theory, reports on Turkey's nation branding efforts, performance reports in international indexes, and various official and unofficial documents were examined in the study. The data obtained in the study was analyzed through the descriptive analysis method. According to the findings, Turkey's nation branding efforts have been shaped based on basic elements such as historical and cultural heritage, tourism, and economy. The campaigns carried out by the Ministry of Culture and Tourism, especially with projects such as“Turkey Home”, aimed to increase the country's global recognition. In addition, the Turquality program aimed to strengthen Turkey's exports by supporting economic branding initiatives. However, various difficulties have also emerged in Turkey's nation branding process. Domestic political developments, coup attempts and uncertainties in foreign policy have negatively affected its international image, causing fluctuations in Turkey's global brand value. Nevertheless, Turkey has been successful in increasing its global visibility with its soft power strategies based on tourism and cultural diplomacy