Do-Not-Resuscitate (DNR) Orders and Decision-Making in Islam
İslam'da Yeniden Canlandırmayın Talimatları (DNR) ve Karar verme
- Tez No: 930335
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA BAIG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son zamanlarda teknolojik ve tıbbi gelişmeler, insan ömrünün uzatılmasına katkıda bulunmuştur. Ancak, bu gelişmeler etik, sosyal ve dini açılardan çözülmesi gereken sorunları da beraberinde getirmiştir. İslam dini açısından cevaplanmasi gereken sorunlar, İslam hukuku tarafından çözümlenmiştir; özellikle de tıbbi sorunlar, yeni bir alan olan İslami biyoetik tarafından çözülmeye başlanmıştır. İslami biyoetik kavramı, 1980'lerden bu yana kullanılmaya başlanmıştır - o zamana kadar İslam hukukçuları, mevcut İslam hukuku kurallarını ve tıp uzmanlarından elde edilebilen bilgileri kullanarak hukuki-etik kurallar formüle etmişlerdir. Tıp uzmanları, sağlık politikasi yapıcıları, sosyal bilimciler, tarihçiler ve İslam çalışmaları uzmanları, tıbbi etik konularında bilgi vermektedir. Bu bilgiler, İslam Hukuku alimlerinin fetvalarını bilgilendirmek için kullanılmaktadır. Günümüzde insanlar, hayatlarının sona ermesi konusunda bir karar alma hakkına sahip olduklarını düşünmektedir. İnsanlar tıbben canlandırılma şansına sahip olsalar da, bazıları kişisel, sosyal veya dini motivasyonlar nedeniyle bunu reddedebilir. Bazen tedavi faydasız olduğunda, bir doktorun önerisiyle hayatın sona ermesi kararı almak mümkündür. Bu nedenle, hayatın sona ermesi kararları, hem etik hem de İslam açısından çözülmesi gereken sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan biri,“Yeniden Canlandırma Yapılmaması”veya“Resüsite etmeyin”(Do not Resuscitate DNR) talimatlarıdır. DNR, bir kişinin nefes alması veya kalbi herhangi bir nedenle durduğunda hastaya tedavi yöntemlerinin uygulanmayacağı anlamına gelen bir karardır. Bu karar, ya kişinin sağlıklıyken imzaladığı vasiyetname nedeniyle ya da doktorun çaresiz bir durumda tedavi için herhangi bir müdahalede bulunamaması durumunda alınır. Bu çalışmada, İslami Biyoetik perspektifinden DNR talimatlarının durumu ve uygulanabilirliği araştırılacak ve özellikle Sünni bakış açısından İslam'da DNR talimatlarının caiz olup olmadığını açıklamak için kullanılan fetvalar incelenmiştir. Ayrıca, DNR'nin aslında hastanın tedaviyi reddetmesi olduğu göz önüne alındığında, İslam'da tıbbi tedavi arayışına dair hükümler geniş bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent times, technological and medical developments have contributed to the prolongation of human life. However, these developments have also brought about problems that need to be solved in terms of ethics, and both social and religious positions. Problems that need to be solved in terms of Islamic religion have been imposed by Islamic law; in particular, medical problems have begun to be solved by the new field of Islamic bioethics. Islamic bioethics as a concept has started to be used since the 1980s - until then Islamic jurists had formulated legal-ethical rules by using the existing rules of Islamic law and any obtainable information from medical experts. Medical experts, health policy makers, social scientists, historians and Islamic studies scholars all give information on medical ethical issues. This information is used to inform fatwas (legal opinions) by scholars of Islamic Law. Nowadays, people consider it their right to make a decision about the end of their lives. Although people have the chance to be medically revived or resuscitated, some people may refuse to use this due to personal social or religious motivations. Sometimes, when treatment is futile, it is possible to make the end of life decision with a doctor's recommendation. Therefore, the end of life decisions is accompanied by issues that must be solved both in terms of ethical and Islam. One of these issues involves Do-Not- Resuscitate (DNR) orders. DNR is a decision which means that treatment methods are not applied to a patient when the person's breathing or heart has stopped for any reason. This decision is made either because of the testament that the person signed when he or she was healthy, or when the doctor is not able to perform any curative intervention for treatment in a futile case. In this work, the status and applicability of DNR orders from the perspectives of Islamic Bioethics will be investigated, and fatwas used for clarifying DNR orders' permissibility in Islam, particularly from the Sunni majority perspective. Also, since DNR is, in effect, the patient refusing treatment, the provisions of seeking medical treatment in Islam have been extensively included.