Hematolojik kanser hastalarının perspektifinden allojenik kök hücre nakli ile ölümün kişisel anlamı ve dile yansımaları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the personal meaning of death and allogeneic STEM cell transplantation from the perspective of hematologic cancer patients and its reflections in language
- Tez No: 930338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN CİHANDİDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Allojenik kök hücre nakli, hematolojik kanser hastaları için uygulanan uzun dönem hastane yatışı ve izolasyon gerektiren, ağır yan etkili ilaçların kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Hematolojik kanser tanısı almış ve allojenik kök hücre nakli olmuş bireyler, hastalığın ölümcül yanı nedeniyle ölümle karşılaşmış ve kök hücre nakli gibi gibi benzersiz bir tedavi deneyimi yaşamışlardır. Bu çalışma, hematolojik kanser hastalarından allojenik kök hücre nakli olmuş olanlar için, nakil olmanın ve ölümün kişisel anlamlarına odaklanmakta ve bu anlamların dil ile nasıl inşa edildiğine cevap aramaktadır. Bu amaçla, 10 katılımcı ile yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, tematik analiz ve söylem analizi ile veriler nitel olarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları; ölüme dair, anlamlar ve özne pozisyonları ile allojenik kök hücre nakli olmaya dair, anlamlar ve özne pozisyonları olarak 4 ana başlık altında sunulmuştur. Bu ana başlıklar ve onların alt başlıklarından oluşan bulgular allojenik kök hücre nakli ve ölüme dair literatür eşliğinde yorumlanarak tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Allogeneic stem cell transplantation is a treatment method used for patients with hematological cancers, requiring long-term hospital stays and isolation, as well as the administration of medications with severe side effects. Individuals diagnosed with hematological cancer and who have undergone allogeneic stem cell transplantation face the fatal aspects of the disease and experience a unique treatment process, such as stem cell transplantation. This study focuses on the personal meanings of transplantation and death for patients who have undergone allogeneic stem cell transplantation and seeks answers to how these meanings are constructed through language. To this end, semi-structured, in-depth interviews were conducted with 10 participants, and the data were qualitatively analyzed using thematic analysis and discourse analysis. The analysis results are presented under four main headings: Meanings and subject positions related to death and meanings and subject positions related to allogeneic stem cell transplantation. Findings under these main headings and their subcategories were interpreted and discussed in the context of the existing literature on allogeneic stem cell transplantation and death. Suggestions for future research were also provided.