Anadili Türkçe olan ve olmayan ortaokula devam eden çocukların akademik benlik saygısı içe dönüklük ve utangaçlık düzeylerinin karşılaştırması
Comparison of academic self-esteem introversion and shyness levels of children attending middle school with Turkish and non-Turkish native languages
  1. Tez No: 930351
  2. Yazar: JİYAN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı anadili Türkçe olan ve olmayan ortaokula devam eden çocukların akademik benlik saygısı, içe dönüklük ve utangaçlık düzeylerinin karşılaştırmaktır. Araştırmanın katılımcıları Midyat Altunkaya, Midyat Kocatepe ve Midyat Cumhuriyet Ortaokullarında altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarda eğitim görmeye devam eden 10-16 yaş aralığında olan 438 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu, Akademik Benlik Saygısı Ölçeği (ABS), Eysenck Kişilik Envanteri, Çocuk Utangaçlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi için değişkenler arasındaki ilişki için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, akademik benlik saygısı (ABS); değişkenler arasındaki farklara bakmak için bağımsız örneklem t test ve tek yönlü ANOVA yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre anadili Türkçe olan ve olmayan öğrenciler arasında akademik benlik saygısı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Anadili Türkçe olan ve ortaokula devam eden öğrencilerin akademik benlik saygısı düzeyleri anadili Türkçe olmayan olan öğrencilere göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre anadil Türkçe olan ve olmayan çocukların içe ve dönüklük düzeyleri ile utangaçlık düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmada çocukların içe ve dönüklük, akademik benlik saygısı ve utangaçlık düzeyleri arasında demografik değişkenler açısından bir fark olup olmadığı incelendiğinde eğitim ve sosyoekomomik değişlenlerine göre sosyoekonomik durumu düşük olan katılımcıların utangaçlık düzeyleri sosyoekonomik durumu orta olan katılımcılara göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre ortaokula devam eden öğrencilerin babalarının ve annelerinin eğitim durumuna göre akademik benlik saygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Baba ve annenin eğitim seviyesi arttıkça akademik benlik saygı düzeyleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research compares the academic self-esteem, introversion, and shyness levels of children attending secondary school whose native language is Turkish and whose mother language is not Turkish. The participants of the research consist of 438 students between the ages of 10-16 who continue their education in the sixth, seventh, and eighth grades at Midyat Altunkaya, Midyat Kocatepe, and Midyat Cumhuriyet Secondary School.“Demographic Information Form, Academic Self-Esteem Scale, Eysenck Personality Inventory, Child Shyness Scale”were used as data collection tools in the study. For the analysis of data, Pearson Product Moment Correlation Coefficient, academic self-esteem (ABS) for the relationships between variables; Independent t test and one-way ANOVA were performed to look at the differences between variables. According to the results of the research, it was determined that there was a statistically significant difference in terms of academic self-esteem between students whose native language is Turkish and those who are not. It was determined that the academic self-esteem levels of students whose native language is Turkish and who continue to secondary school are lower than those whose native language is not Turkish. According to the results of the research, no significant difference was found between the introversion and shyness levels of children whose native language is Turkish and those who are not. When the study examined whether there was a difference between the children's introversion, academic self-esteem and shyness levels in terms of demographic variables, it was found that the shyness levels of the participants with low socioeconomic status were significantly higher than the participants with medium socioeconomic status according to education and socioeconomic variables. According to the results of the research, it was found that there was a significant difference between the academic self-esteem levels of students who continue to secondary school according to the educational status of their fathers and mothers. As the father and mother's education level increases, academic self-esteem levels decrease.