Küresel jeopolitik bağlamda terör ve radikalizm: Suriye, Irak ve Afganistan
Terrorism and radicalism in the global geopolitical context: Syria, Iraq and Afghanistan
- Tez No: 930350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SEMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Radikalizm, terörizm ve güvenlik sorunu bugün dünya genelinde ön plana çıkan sorunlardır. Özellikle günümüzün gelişmiş toplumlarında bile bu tür sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Bunun temelinde ise bazı toplumların geri kalmışlığı yatar. Bugün bakıldığı zaman geri kalmış olan üç toplum ön plana çıkar. Bunlar Irak, Afganistan ve Suriye'dir. Bu üç ülkeye de bakıldığı zaman bu üç sorun ile karşılaşılır. Özellikle de terör bağlamında bu üç ülke dünya genelinde de ön plana çıkmaktadır. Ülkelerin genel alt yapıları gelişmişlik bağlamında ön plana çıkar. Bu alanda yetersiz alt yapılar bir yerden sonra toplumda dengesizliğe de neden olmaktadır. Üstelik bu tür dengesizlikler genel anlamda toplumdaki kargaşayı da tetikler niteliktedir. Bugün genel anlamda geri kalmış olan bu üç ülke içinde sorunlar oldukça fazladır. Geniş açıdan bakıldığı zaman Ortadoğu ülkeleri bağlamında da çoğu yerde bu tür sorunlar vardır. Ortadoğu eksenli alanlarda yetersiz alt yapılar ve oluşumların kaynağı çokça fazladır. Bu tür unsurlar ise genel anlamda toplumların farklı yapılar ile bezenmesine yol açmaktadır. Bunların başında ise terör gelir. Ancak terörün yer etmesinde de güvenlik sorunsalı yatar. Bunlara karşı radikal yapılar ve oluşumlar da öne çıkar. Ancak bu üç ülkede bu tür radikal yapı ve söylemler pek fazla güç kazanmaz. Tüm bunlar sadece belli başlı bir söylemden ileriye de gitmez. Genel anlamda her toplum yapısı belli başlı farklılıkları kendi içinde barındırır. Bunların başında da güvenlik gelir. Güvenlik her toplum için önemli bir alt yapıya sahiptir. Güvenliğin olmaması demek toplumlarda kargaşanın oluşması demektir. Bu üç ülke içinde tam olarak böyle bir durum hakimdir. Bunlar ekseninde mevcut olan alt yapılar da zayıflamıştır. Bugün Batı'ya ve Doğu'ya bakıldığı zaman belli başlı farklılıklar göze çarpar. Bu farklılıkların başında da gelişme gelir. Toplumsal gelişme ve refah seviyesi toplumdan topluma farklılaşma gösterir. Tam olarak bu eksende mevcut olan alt yapılar devreye girer. Yani Ortadoğu'ya bakıldığı zaman bu eksende gelişmiş olan bir alt yapıya sahip olmak mümkün olmaz. Üstelik bu birçok ülke için de geçerlidir. Bu durum ise doğal olarak terörü besler. Terör bugün dünya genelinde birçok alanda vardır. Ancak terörün etkileşimi her alanda aynı olmaz. Bugün Afgan topraklarına bakıldığı zaman terör bağlamında birçok yapının oluştuğu fark edilir. Tüm bu yapılar ise genel anlamda bir ülkenin git gide daha çok zayıflaması ve daha çok gerilemesi anlamına gelir. Bu durum Irak, Afganistan ve Suriye için daha çok ön plana çıkar. Bu üç ülke bağlamında bakılacak olunursa eğer etnik yapı oldukça zarar görmüştür. Toplumsal açıdan alt yapı çokça sorunlu hale gelmiştir. Üstelik bu alt yapılar bir yerden sonra halkı göçe zorlamıştır. Çünkü halk umudu göç etmekte bulmuştur. Genel anlamda geri kalmış olan birçok ülke için de durum böyledir. Yani göç etmek ve farklı bir yaşama başlamak onlar için bir kurtuluştur. Bugün dünya genelinde çok sayıda göç eden Afgan, Irak ve Suriyeli göçmen vardır.
Özet (Çeviri)
Radicalism, terrorism and security issues are the issues that come to the fore worldwide today. It is possible to encounter such problems, especially in today's developed societies. The basis for this lies in the underdevelopment of some societies. When viewed today, three underdeveloped societies come to the fore. These are Iraq, Afghanistan and Syria. When we look at these three countries, we encounter these three problems. Especially in the context of terrorism, these three countries stand out worldwide. The general infrastructure of countries comes to the fore in the context of development. Inadequate infrastructure in this area eventually causes imbalance in society. Moreover, such imbalances trigger chaos in society in general. Today, there are many problems in these three countries, which are generally underdeveloped. When looked at from a broad perspective, there are such problems in most places in the context of Middle Eastern countries. There are many sources of inadequate infrastructures and formations in the Middle East-based areas. Such elements generally cause societies to be adorned with different structures. Chief among these is terrorism. However, there is also a security problem in the establishment of terrorism. Against these, radical structures and formations also come to the fore. However, such radical structures and discourses do not gain much power in these three countries. All of this does not go further than just a certain discourse. In general terms, every social structure contains certain differences. Security comes first among these. Security is an important infrastructure for every society. Lack of security means chaos in societies. This is exactly the situation that prevails in these three countries. The existing infrastructures along these axis have also weakened. When we look at the West and the East today, certain differences stand out. Development comes first among these differences. The level of social development and welfare varies from society to society. Existing infrastructures exactly on this axis come into play. In other words, when we look at the Middle East, it is not possible to have an infrastructure developed in this axis. Moreover, this is true for many countries. This situation naturally feeds terrorism. Terrorism exists in many areas around the world today. However, the interaction of terrorism is not the same in all areas. When we look at Afghan lands today, we notice that many structures have emerged in the context of terrorism. All these structures generally mean that a country becomes increasingly weaker and declines further. This situation comes to the fore more in Iraq, Afghanistan and Syria. If we look at the context of these three countries, the ethnic structure has been severely damaged. Socially, infrastructure has become very problematic. Moreover, these infrastructures eventually forced the people to migrate. Because the people found hope in migration. This is also the case for many countries that are generally underdeveloped. In other words, migrating and starting a different life is a salvation for them. Today, there are many Afghan, Iraqi and Syrian immigrants migrating around the world.