Türkiye'de Türk kültürünün gelişiminde Turancılık fikri üzerine değerlendirmeler
Evaluations on the idea of Turanism in the development of Turkish culture in Turkey
  1. Tez No: 930368
  2. Yazar: ERKAN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Turancılık,Türk halklarının birleşmesini hedefleyen bir ideoloji olarak tarih sahnesine çıkmıştır.Geçmişten günümüze kadar süre gelen bu ideoloji,tarihsel olarak farklı dönemlerde farklı yorumlar ve varyasyonlarla karşımıza gelmiştir.Bu çalışmada Turancılığın tarihsel sürecini,kişiler bazında yorumlanmasını,günümüzdeki durumu ve gelecekteki turancılığın evrimsel sürecini yorumlayarak belirlemeyi tezimiz ile açıklayacağız.
Özet (Çeviri)
Turanism has emerged on the stage of history as an ideology aiming at the unification of the Turkic peoples. This ideology, which has continued from the past to the present, has come up with different interpretations and variations in different periods historically. In this study, we will explain the historical process of Turanism, its interpretation on the basis of individuals, the current situation and the evolutionary process of future Turanism.