Ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının bilgi işlemsel düşünme becerisine ilişkin teknolojik alan bilgileri gelişimlerinin incelenmesi
An investigation of the development of upper-secondary mathematics teachers' technological content knowledge regarding to computational thinking
- Tez No: 930367
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AKKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının Scratch platformunda gerçekleştirdikleri projeler aracılığıyla, Bilgi İşlemsel Düşünme (BİD) becerilerine yönelik teknolojik alan bilgisi kapsamında kavramlar ve uygulamalar bileşenlerindeki gelişimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle ve durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, bir devlet üniversitesinin ortaöğretim matematik öğretmenliği bölümünde öğrenim gören ve Scratch platformunu daha önce hiç kullanmamış altı öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler; öğretmen adaylarının katıldığı iki Scratch tabanlı projeler (Parabol Çizimi ve Öklid Algoritması) sürecinde elde edilen ses ve video kayıtları ile araştırmacı gözlem notları yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizi içerik analizi yöntemiyle yapılmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının BİD süreçlerinde kavramlar (döngüler, değişkenler, diziler vs.) ve uygulamalar (problem çözme, hata ayıklama vs.) açısından anlamlı gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Her iki projede de paralellik dışındaki tüm kavramlarda gelişim gözlemlenmiştir. Uygulamalar açısından ise algoritmik düşünme, problem çözme ve hata ayıklama süreçlerinde dikkat çekici ilerlemeler kaydedilmiştir. Grup içi etkileşimler, bireysel öğrenme deneyimlerini desteklemiş ve kolektif farkındalığın gelişimine katkı sağlamıştır. Araştırma bulguları, öğretmen adaylarının matematiksel kavramları teknolojik araçlarla ilişkilendirme becerilerini geliştirdiğini ve Scratch platformunun BİD becerilerinin kazandırılmasında etkili bir öğrenme ortamı sunduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu süreçte yalnızca teknik becerilerin değil, aynı zamanda problem çözme ve algoritmik düşünme yetilerinin de geliştiği görülmüştür. Araştırma, öğretmen yetiştirme programlarında BİD becerilerinin kazandırılmasına yönelik öneriler sunmakta; teknoloji destekli öğrenme ortamlarında öğretmen adaylarının gelişim süreçlerini izlemeye yönelik yöntemsel yaklaşımlar sunması açısından gelecekteki çalışmalara yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the development of upper-secondary mathematics pre-service teachers in the components of concepts and practices related to technological content knowledge within the context of computational thinking (CT), through activities conducted on the Scratch platform. A qualitative research method was adopted, utilizing a case study design. The study group consisted of six senior pre-service mathematics teachers enrolled in a public university's Department of Secondary Mathematics Education, all of whom had no prior experience with Scratch. Data were collected through audio and video recordings, as well as researcher observation notes, during two Scratch-based activities: Parabola Construction and Euclidean Algorithm. The data were analyzed using content analysis. Findings revealed that the participants demonstrated meaningful development in conceptual components of CT (e.g., loops, variables, lists) and in practices such as problem-solving and debugging. Except for the concept of parallelism, progress was observed across all CT concepts. In terms of practices, significant advancements were noted in algorithmic thinking, problem-solving, and debugging. Peer interactions supported individual learning experiences and enhanced collective awareness. The results indicate that pre-service teachers enhanced their ability to relate mathematical concepts to technological tools, and that Scratch served as an effective platform for fostering computational thinking. Furthermore, the study shows that participants developed not only technical skills but also their algorithmic and problem-solving abilities. Recommendations are provided for integrating CT into teacher education programs. By presenting methodological approaches to monitor the development of CT skills in technology-enhanced environments, this study may offer guidance for future research.