Zon 2 fleksör tendon kesi onarımı sonrası telerehabilitasyon ile uygulanan modifiye duran protokolünün etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of the modified duran protocol applied via tele-rehabilitation after Zone 2 flexor tendon repair
- Tez No: 930369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SAKA, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MERİH AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Zon 2 fleksör tendon yaralanmaları, tedavi sürecinin karmaşıklığı nedeniyle tartışmalıdır ve fizyoterapi sürecindeki aksaklıklar eklem kontraktürleri, tendon yapışıkları ve günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlamalara yol açabilir. Sosyoekonomik etkenler, fiziksel engeller ve pandemi gibi küresel sorunlar, fizik tedaviye aktif katılımı zorlaştırabilir. Bu çalışmada Zon 2 fleksör tendon yaralanmaları sonrası telerehabilitasyon ile uygulanan Modifiye Duran Protokolü'nün etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nisan-Ekim 2024 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi'nde Zon 2 fleksör tendon kesi onarımı yapılmış veya onarım sonrasında rehabilitasyon süreci için İstanbul Tıp Fakültesi'ne başvuran 18-55 yaş arası 42 yetişkin hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar, başvuru sıralarına göre bir bilgisayar programı aracılığıyla klinikte yüz yüze rehabilitasyon (YYG) (n=21) ve telerehabilitasyon (TRG) (n=21) gruplarına randomize edilmiştir. Araştırmamız TRG (n=20) ve YYG (n=20) olmak üzere 40 kişi ile tamamlanmıştır. TRG grubuna post-op üçüncü günde yüz yüze egzersiz eğitimi verilmiş, ilk eğitim seansından sonra haftada bir kez pansuman, gözetim, atel kontrolü ve egzersiz uygulamalarının düzenlenmesi için kliniğe çağrılmıştır. Haftada üç kez telerehabilitasyon yöntemiyle görüşmeler yapılmıştır. Klinikte, YYG'deki hastalar ilk 12 hafta boyunca haftada üç kez fizyoterapist eşliğinde rehabilitasyon almıştır.Veri toplama araçları olarak“Sosyodemografik Form”, fonksiyonel durum için“Kol, Omuz ve El Sakatlıkları Anketi (Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand/DASH)”, ağrı değerlendirmesi için“Vizüel Analog skala (VAS)”, kaba kavrama kuvvetinin değerlendirilmesi için“Baseline Hidrolik El Dinamometresi”ve eklem hareket açıklığının değerlendirilmesi için“Modifiye Strickland ölçeğinde kullanılmak üzere gonyometre”kullanılmıştır. Hastalar 6. ve 12. haftanın sonunda değerlendirilmiş, birinci haftada VAS ara değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuçlara göre, başlangıç değerlerinde yalnızca VAS istirahat (6. hafta) değerlerinde anlamlı farklılık bulunmuş, diğer verilerde fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Zone 2 flexor tendon injuries are challenging to manage due to the complexity of the treatment process, and disruptions in the physiotherapy process can lead to joint contractures, tendon adhesions, and limitations in daily living activities. Socioeconomic factors, physical barriers, and global issues such as the pandemic can further hinder active participation in physical therapy. This study aimed to investigate the effectiveness of the Modified Duran Protocol applied via telerehabilitation following Zone 2 flexor tendon injuries. A total of 42 adult patients, aged 18–55, who underwent Zone 2 flexor tendon repair or were referred to Istanbul Faculty of Medicine for postoperative rehabilitation between April and October 2024, were included in the study.Participants were randomized into two groups via a computer program based on their application order: face-to-face rehabilitation (n=21) and telerehabilitation (n=21). Our study was completed with 40 patients, consisting of the telerehabilitation group (n=20) and the face-to-face rehabilitation group (n=20). The telerehabilitation group received an in-person exercise training session on the third day. After the first training session, patients were called to the clinic once a week for dressing, supervision, splint replacement if necessary, and to arrange exercise applications. Consultations were held with the patients three times a week via telerehabilitation. Patients in the face-to-face rehabilitation group received rehabilitation three times a week with a physiotherapist in the clinic during the first 12 weeks. Patients were evaluated at the end of the sixth and 12th weeks, and an interim VAS assessment was performed in the first week. Data collection tools included the“Sociodemographic Form,”the“Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand (DASH) Questionnaire”for functional status assessment, the“Visual Analog Scale (VAS)”for pain assessment, the“Baseline Hydraulic Hand Dynamometer”for evaluating gross grip strength, and a goniometer for joint range of motion evaluation on the Modified Strickland scale. According to the results of our study, a significant difference was found only in the VAS resting values (6th week) among the baseline values between the groups, with no significant differences observed in other variables.