Örnek olay öğretim yönteminin ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin küresel iklim değişikliği bilgilerine ve iklim okuryazarlıklarına etkisi
The effect of cased based teachıng method on mıddle school 8th grade students' global clımate change knowledge and clımate lıteracy
  1. Tez No: 930374
  2. Yazar: MERT MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çevre sorunları ve küresel iklim krizi çok büyük bir hızla artmakta ve büyük bir problem haline gelmektedir. Ancak bireylere verilen çevre eğitimleri aynı hızla artmamaktadır. Oysa, verilecek çevre eğitimi ile bireylerin küresel iklim krizi hakkında bilgi edinmeleri ve bilgiler ışığında yaşamlarını düzenlemeleri mümkün olabilir. Bu fikirler ışığında bu araştırmada, Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği Dersi Öğretim Programı'nda (MEB, 2022) yer alan 'Küresel İklim Değişikliği' ve 'İklim Değişikliği ve Türkiye' ünitelerinin, örnek olay yöntemi kullanılarak işlenmesinin öğrencilerin küresel iklim değişikliği bilgi ve iklim okuryazarlıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde, güney Marmara bölgesinde yer alan bir ilin merkez ilçesindeki bir okulda Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği seçmeli dersini alan toplam 93 ortaokul 8. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma, tek gruplu ön-test son-test deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırmacılar tarafından ilgili dersin belirtilen ünitelerinin kazanımları ve süreleri dikkate alınarak hazırlanan ders planları, bir fen bilgisi öğretmeni tarafından üç deney grubunda araştırmacıların kontrolünde eş güdümlü olarak uygulanmıştır. Uygulama, 11 hafta boyunca yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, İklim Değişikliği Hakkında Bilgi ve Bilgiye Duyulan Güven Ölçeği ve İklim Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak ön ve son test puanları üzerinden betimsel istatistikler yürütülmüştür. Ön ve son test puanları karşılaştırılırken ise normal dağılım koşulu sağlanmadığı için bağımlı örneklemler t-testinin parametrik olmayan alternatifi Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda, İklim Değişikliği Hakkında Bilgi ve İklim Okuryazarlığı Ölçeğinde son testler lehine anlamlı farklılık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental issues and the global climate crisis are increasing at a very rapid pace and becoming a major problem. However, environmental education provided to individuals is not increasing at the same rate. Yet, with proper environmental education, individuals can gain information about the global climate crisis and adjust their lives based on this information. Therefore, this research aims to examine using case analysis while teaching the 'Global Climate Change' and 'Climate Change and Turkey' units of the Environmental Education and Climate Change Course Curriculum (MEB, 2022) impacts students' knowledge of global climate change and climate literacy. The study group consists of 93 eighth-grade middle school students taking the elective Environmental Education and Climate Change course in a school in southern Marmara region during 2023-2024. The research uses a single-group pre-test post-test experimental design. A science teacher implemented the lesson plans, which were prepared by researchers, in three experimental groups simultaneously under the researcher's supervision. The treatment was carried out for 11 weeks. The 'Knowledge About Climate Change Scale' and 'Climate Literacy Scale' were used as data collection tools. They conducted descriptive statistics on the pre-test and post-test scores using SPSS software. When comparing pre-test and post-test scores, the Wilcoxon Signed Ranks Test (a non-parametric alternative to the dependent samples t-test) was used, since the data didn't show normal distribution. The findings showed significant difference in favor to post-test scores of both Knowledge About Climate Change and Climate Literacy.