Basit ve nitelikli cinsel saldırı suçu (TCK M.102)
  1. Tez No: 930373
  2. Yazar: CEM SERDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARAS TÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Cinsel saldırı”başlıklı 102. maddesinin 1. ve 2. fıkralarında 765 sayılı Kanun'da ırza tasaddi ve ırza geçme olarak iki farklı maddede düzenlenen basit ve nitelikli cinsel saldırı suçlarına yer verilmiştir. Basit cinsel saldırı suçunun, cinsel davranışlarla vücut dokunulmazlığının ihlali, nitelikli halinin ise vücuda organ veya sair bir cisim sokularak gerçekleştirilebileceği düzenleme altına alınmıştır. Cinsel saldırı suçunun basit ve nitelikli hallerinin düzenlendiği TCK'nın 102. maddesinde 6545 sayılı Kanun'la birlikte önemli değişiklikler yapılmış, gerek basit ve gerekse nitelikli cinsel saldırı suçunun cezaları artırılmış, sarkıntılık olgusu yeniden kanun metnine eklenmiştir. Maddenin 3. fıkrasında suçun cezayı ağırlaştıran ağırlaştırıcı sebeplere yer verilmiştir. Maddenin 4. ve 5. fıkralarında ise iki tane olmak üzere neticesi sebebiyle ağırlaşmış haller düzenlenmiştir. Tezde, basit ve nitelikli cinsel saldırının ayırımı ortaya koyularak TCK m.102'de yer alan cinsel saldırı suçunun tüm unsurlarıyla, nitelikli halleriyle incelemesi yapılmış, aynı zamanda kusurluluğu etkileyen hallerin bu suç özelinde ne şekilde gündeme gelebileceği incelenmiş, son olarak da suçun yaptırımı ve infaz rejiminin özellikli halleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Paragraphs 1 and 2 of Article 102 titled“Sexual assault”of the Turkish Criminal Code No. 5237 include the crimes of simple and qualified sexual assault, which are regulated in two separate articles as rape and rape in the Law No. 765. It is regulated that the crime of simple sexual assault can be committed by violating the body immunity through sexual behavior, and qualified sexual assault can be committed by inserting an organ or other object into the body. With the amendment of Law No. 6545, significant amendments were made to Article 102 of the TCC, which regulates the crimes of simple and qualified sexual assault, the penalties for both simple and qualified sexual assault were increased, and the fact of molestation was added to the text of the law again. Paragraph 3 of the Article includes other qualified forms of the crime that aggravate the penalty. In paragraphs 4 and 5 of the Article, two aggravated forms of the crime are regulated. In the thesis, the distinction between simple and qualified sexual assault was made, the crime of sexual assault in Article 102 of the TPC was examined with all its elements and qualified forms, at the same time, the situations affecting the culpability were examined in this crime, and finally, the sanction of the crime and the special cases of the execution regime were emphasized.