Toplumsal cinsiyet perspektifinde kadın sağlığı uygulamaları
Women's health practices from gender perspective
- Tez No: 930393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK SEVDA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Toplumsal cinsiyet sağlık, eğitim, ekonomi alanlarını etkilemektedir. Bu çerçevede ortaya çıkan ayrımcılık kadınların iş hayatı, eğitim ve sağlık alanlarındaki kaynaklara erişimini engellemektedir. En temel insan haklarından olan kadınların sağlık hakkı ve üreme hakkı çerçevesinde toplumsal rol ve politik etkiler dolayısı ile aile planlaması uygulamalarına öncelik verilirken, kadınların yaşamsal olarak son derece önemli olan cinsel sağlık ve üreme sağlığına erişimleri kısıtlıdır. Kadının cinsel sağlık, üreme sağlığı ve üreme hakları özelindeki çalışmamızda ilk olarak ilgili temel kavramlar, genel çerçevede toplumsal cinsiyet eşitsizliği perspektifinde kadın sağlığı ve uygulamaları ele alınmakta, takiben ise toplumsal cinsiyet ve hasta hakları perspektifinde Anglosakson hukukunda HPV aşı ve kürtaj uygulamalarına değinilmektedir. Son olarak ise aynı perspektifte bu uygulamaların Türkiye'deki durumu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender affects the fields of health, education, economy. Within this scope, the resulting discrimination prevents women from accessing resources in economic, social, cultural, health and similar fields. Within the framework of women's right to health and reproductive rights, which are among the most basic human rights, family planning practices are prioritized due to the social roles and political influences while access to women's sexual and reproductive health, which are vitally important, is limited. Relevant basic concepts, firstly, the context of women's health and women's health practices in general are covered from the perspective of gender in our study, followed by the HPV vaccination and abortion practices in the anglo-saxon law are covered from the perspective of gender and patient rights about women's sexual and reproductive health and reproductive rights. Lastly, mentioned practices in Turkey are discussed from the same perspective.