Akut pankreatit tanısıyla yatan hastalarda nötrofil lenfosit oranı ile hastalığın mortalitesi arasındaki ilişkinin geriye yönelik incelenmesi
Retrospective examination of the relationship between the neutrophil lymphocyte ratio and the mortality of the disease in patients diagnosed with acute pancreatitis
  1. Tez No: 930392
  2. Yazar: ALİ ÖNCÜ ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SİNAN AKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akut pankreatit (AP) Gastrointestinal sistem hastalıkları içerisinde en sık hastaneye yatış gerektiren hastalıklardan biridir. Üst karın ağrısı, bulantı kusma tipik klinik bulgularıdır. Akut pankreatitin en sık nedeni biliyer taşlardır. Alkol hipertrigliseridemi, hiperkalsemi, ilaçlar, otoimmün (Oİ), herediter/genetik ve anatomik sebepler diğer akut pankreatit sebepleri olarak sayılabilir. Akut pankreatit sıklıkla yaşamı tehdit etmeyen kendi kendini sınırlayan ve gerileyen bir tablo ile karşımıza çıkmasına rağmen yaklaşık %10 hastada yaşamı tehdit eden, ciddi morbidite ve mortaliteye sebep olan Şiddetli akut pankreatit (SAP) olarak prezente olmaktadır. Bu hastaların erken tespiti morbidite ve mortalitenin azaltılmasında, hospitalizasyon ve erken tedavi başlanmasında önemli rol oynamaktadır. Her ne kadar şiddetli akut pankreatiti ön görebilmek için çeşitli skorlama sistemleri oluşturulmuş olsa da hiçbir skorlama sistemi üzerinde fikir birlikteliği sağlanamamıştır. Çalışmamızın amacı mortalite ile seyredebilecek şiddetli akut pankreatiti erken öngörme ve buna uygun hastane yatışı ve tedavi sağlamak açısından kolay uygulanabilir ve takip edilebilir bir parametre bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis (AP) is one of the diseases that most frequently requires hospitalization among gastrointestinal system diseases. Upper abdominal pain, nausea and vomiting are typical clinical findings. The most common cause of acute pancreatitis is biliary stones. Alcohol hypertriglyceridemia, hypercalcemia, drugs, autoimmune (OI), hereditary/genetic and anatomical causes can be listed as other causes of acute pancreatitis. Although acute pancreatitis often presents with a non-life-threatening, self-limiting and regressive picture, it presents as Severe Acute Pancreatitis (SAP), which is life-threatening and causes serious morbidity and mortality in approximately 10% of patients. Early detection of these patients plays an important role in reducing morbidity and mortality, hospitalization and early initiation of treatment. Although various scoring systems have been created to predict severe acute pancreatitis, no consensus has been reached on any scoring system. The aim of our study is to find an easily applicable and trackable parameter for early prediction of severe acute pancreatitis, which may lead to mortality, and to provide appropriate hospitalization and treatment.