Belirlenen bir bölge için rüzgar enerjisi kullanılarak hidrojen eldesi analizi
Analysis of hydrogen production using wind energy for a specified region
- Tez No: 930409
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YANIKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ülkemiz açısından önemli bir konuma sahip olan enerji ve fosil kaynaklar gelişen teknoliji ile gün geçtikçe yarış haline girmişlerdir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının temiz olması, sürdürülebilir olması, yerli kaynaklar oldukları için ülkenin dışa bağımlılığının azalması ile istihdamın artmasına katkı sağlıyor olmaları fosil yakıtlar karşısında önemli ve sağlam bir yer edinmelerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Özellikle rüzgar enerjisi gibi yeşil ve atıksız bir enerji potansiyeline sahip olan yenilenebilir enerji alanındaki çalışma, araştırma ve yatırımlar hızla artmaktadır. Bu çalışmada Osmaniye ili sınırları içerisinde belirlenen bir bölgenin 2015 yılı rüzgar verileri ile rüzgar enerjisi potansiyeli ele alınarak varılan sonuçlardan belirlenen bölge için hidrojen eldesinin hangi aşamalardan geçerek üretildiğini, kullanılan yöntem ve tüm sürecin nasıl ilerlediğinden bahsedilmiştir. Üç farklı rüzgar türbini, dört farklı çalışma saati ve üç farklı PEM elektrolizör ile rüzgar enerjisinden hidrojen eldesi farklı senaryolar oluşturularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy and fossil resources, which hold significant importance for our country, have been in an increasing competition with advancing technology. Renewable energy sources are becoming significantly prominent against fossil fuels due to their cleanliness, sustainability, contribution to reducing the country's dependency on foreign resources, and their potential to increase employment. Especially in the field of renewable energy, which possesses green and waste-free energy potential such as wind energy, studies, research, and investments are rapidly increasing. In this study, the wind energy potential of a region within the borders of Osmaniye province, based on the wind data for the year 2015, was evaluated. The stages of hydrogen production for the identified region, the methods used, and the progression of the entire process were discussed. Hydrogen production from wind energy was examined through different scenarios involving three different wind turbines, four different operating hours, and three different PEM electrolyzers.