English language teachers' opinions on assessment of speaking and listening skills at secondary school level
İngilizce öğretmenlerinin ortaokul düzeyinde konuşma ve dinleme becerilerinin değerlendirilmesine ilişkin düşünceleri
- Tez No: 930408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN BÜYÜKKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, hizmet içi ortaokul İngilizce öğretmenlerinin, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) konuşma ve dinleme becerileri değerlendirme uygulamasına ilişkin görüşlerini incelemektedir. Çalışma, öğretmenlerin görüşlerinin MEB'in beklentileriyle ne kadar örtüştüğünü, değerlendirme yöntemleri ve teknikleri hakkındaki görüşlerini ve bu becerilerin değerlendirilmesindeki öz-yeterliliklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin değerlendirme sürecinde herhangi bir zorlukla karşılaşıp karşılaşmadıklarını ya da cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, deneyim yılı ve akademik geçmiş gibi demografik faktörlerin görüşlerini etkileyip etkilemediğini araştırmaktadır. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama yöntemlerini birleştiren karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Ankete, Türkiye, Isparta ilinden 150 ortaokul İngilizce öğretmeni katılmış ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından tasarlanan beşli Likert ölçeği anketi aracılığıyla Google Forms kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca 17 gönüllü öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve öğretmenlerin deneyim ve görüşlerine dair daha derinlemesine bilgi alınmıştır. Nicel veriler, SPSS kullanılarak istatistiksel anlamlılık açısından analiz edilmiş, nitel veriler ise tematik analiz uygulanarak MAXQDA v.24 programı ile incelenmiştir. Bulgular, İngilizce öğretmenlerinin genel olarak yeni politikayı desteklediğini ve bunun iletişimsel yeterlilik açısından önemini fark ettiklerini göstermektedir. Değişiklik öncesinde, bu beceriler gayri resmi bir şekilde değerlendirilmiş ve dinleme sıklıkla göz ardı edilmiştir. Resmi değerlendirmeler, daha dengeli bir değerlendirmeye doğru atılmış bir adım olarak görülmüş ancak öğretmenler, eğitim eksikliği, artan iş yükü, kalabalık sınıf mevcudu, sınırlı ders saati ve not verme zorlukları gibi sorunlara dikkat çekmişlerdir. Ayrıca, standartlaşma, puanlama güvenilirliği ve öğrenci kaygısı gibi endişeler de dile getirilmiştir. Çalışma, konuşma ve dinlemenin LGS'ye dahil edilmesi konusunda karışık görüşler ortaya koymuş, bazı öğretmenler bunu motive edici olarak görürken, diğerleri ek baskı yaratacağından çekinmiştir. Birçok öğretmen, bu becerilerin dönem boyunca değerlendirilmesini savunmuştur. Demografik etkilere ilişkin olarak, cinsiyetin anketin bazı maddeleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, diğer demografik değişkenlerin (yaş, öğretmenlik deneyim yılı ve eğitim geçmişi) ise sınırlı istatistiksel farklar gösterdiği bulunmuştur. Öğretmenler, politika değişikliklerinin, yeterli öğretmen eğitimi sağlanarak, değerlendirme kaynakları iyileştirilerek ve müfredatın, müfredat düzenlemelerinin gözden geçirilerek, e-okul sisteminin geliştirilerek ve belirtilen zorluklara yönelik gerekli adımlar atılarak sınıf gerçekleriyle uyumlu hale getirilmesi gerektiğini önermektedirler.
Özet (Çeviri)
This study explores in-service secondary school EFL teachers' opinions about the Turkish Ministry of National Education's (MoNE) speaking and listening skill assessment implementation in the 2023-2024 academic year. The study aims to see if teachers' opinions align with MoNE's expectations, their opinions on assessment methods and techniques, and their self-efficacy in the assessment of these skills. It also investigates if teachers encountered any challenges or needs during the assessment process and whether demographic factors such as gender, age, level of education, years of experience and academic background affect their opinions. A mixed-methods research design was employed, combining quantitative and qualitative data collection. 150 secondary school EFL teachers from Isparta, Türkiye, took part in the survey and were selected through convenience sampling. Data were collected using a researcher-designed five-point Likert scale questionnaire via Google Forms. 17 volunteer teachers were also interviewed semi-structured to get deeper insights into their experiences and views. Quantitative data were analysed using SPSS for statistical significance and qualitative data were subjected to thematic analysis with MAXQDA v.24. Findings indicate that EFL teachers generally support the new policy, recognizing its importance for communicative competence. Before the change, these skills were informally assessed, and listening was often overlooked. Formal assessments were seen as a step toward more balanced assessment, but teachers noted challenges like lack of training, increased workload, crowded classes, limited hours, and grading difficulties. Concerns also included standardization, scoring reliability, and student anxiety. The study revealed mixed opinions on including speaking and listening in the LGS, with some seeing it as motivating, while others hesitated from added pressure. Many favoured assessing these skills throughout the term. Regarding demographic influences, gender was found to have significant effect on some of the questionnaire items while other demographic variables (age, years of teaching experience and educational background) showed limited statistical differences. Teachers suggest that policy changes should be aligned with classroom realities by providing sufficient teacher training, improving assessment resources and revising the curriculum, regulations in the curriculum, improving the e-school system and taking necessary steps to the mentioned challenges to support a more practical assessment process.