Kısa implant uygulamaları ile yapılan restorasyonlarda oluşan streslerin sonlu elemanlar analiz yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of stresses in restorations with short implant applications by finite element analysis method
- Tez No: 930428
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZDEMİR KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tansu Simsar (2025). Kısa İmplant Uygulamaları ile Yapılan Restorasyonlarda Oluşan Streslerin Sonlu Elemanlar Analiz Yöntemi ile Değerlendirilmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Çalışmamızda tek veya iki adet kısa implant üzerine uygulanacak farklı restorasyon materyalleri kullanımı durumunda stres dağılımlarının sonlu elemanlar analizi yöntemiyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla sol mandibula posterior çene kemiği üzerine tek veya iki adet (3.75Ø X 6mm) kısa implant uygulanması durumunda, Ti-Base abutment üzeri tek veya iki üyeli restorasyonlar kullanılarak iki adet ana model oluşturulmuştur. Bu ana modellerin PEEK veya Monolitik Zirkon restorasyon materyalleriyle restore edilmeleri durumlarında modellere vertikal ve oblik yönde kuvvet uygulanarak iki farklı yükleme senaryosu altında toplam sekiz analiz yapılmıştır. Yapılan analizlerle implantta, abutmentta, bağlantı vidasında ve restorasyonda von Mises streslerinin, kortikal ve trabeküler kemikte ise asal gerilmelerin dağılımı sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelenmiştir. Tüm modellerde sistemin tüm bileşenlerinde oblik yükleme sonrası görülen stresler vertikal yükleme sonucu görülen streslerden daha fazladır. Tüm iki üniteli modeller, oblik kuvvetler altında trabeküler ve kortikal kemikte görülen stresleri tek üye kuron restorasyonlardan daha iyi karşılamaktadır. Vertikal kuvvetler altında kortikal ve trabeküler kemikte kuron veya iki üye restorasyonlar arasında yüksek bir fark gözlenmemektedir. Materyallerde deformasyonun görülmeye başladığı sınır değerlerin aşılmadığı göz önüne alındığında her iki materyalde klinik kullanıma uygun olmakla birlikte iki materyal arasında anlamlı bir fark oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Tansu Simsar (2025). Evaluation of Stresses in Restorations with Short Implant Applications by Finite Element Analysis Method. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Prosthodontics. PhD Thesis. İstanbul. In our study, it was aimed to compare the stress distributions using finite element analysis method in case of using different restoration materials to be applied on a single or two short implants. For this purpose, in the case of a single or two short implants (3.75Ø X 36mm) being placed on the left mandible posterior jawbone, two main models were created with single or two unit restorations restored with PEEK or monolithic zirconia restoration materials on Ti-Base abutment. A total of eight analyzes were made under two different loading scenarios by applying force in vertical and oblique directions to the obtained models. With the analyses, the distribution of von Mises stresses in the implant, abutment, screw and restoration, and the distribution of principal stresses in the cortical and trabecular bone were examined by the finite element stress analysis method. In all models, the stresses observed after oblique loading were higher than those seen under vertical loading. All two-unit models withstand the stresses seen in trabecular and cortical bone under oblique forces better than single-unit crown restorations. Under vertical forces, no significant difference is observed between crown or two-unit restorations in cortical and trabecular bone. There is no significant difference between the two materials stress values, considering that the limit values at which deformation begins to appear in the materials are not exceeded, both materials are suitable for clinical use.