İstanbul ili Sultangazi ilçesinde eğitim görmekte olan anadolu liseleri öğrencilerinin beden eğitimi dersine karşı tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes towards physical education classes among anatolian high school students in Sultangazi district of İstanbul
  1. Tez No: 930427
  2. Yazar: MERTHAN ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÜRKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul ili Sultangazi ilçesinde bulunan milli eğitime bağlı lise düzeyi okullardaki öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, anne ve baba eğitim durumları, anne ve baba meslek durumları, spor branşı, ilgi alanları ve kitap okuma sıklığı değişkenleri bakımından incelenmesidir. Kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 414'ü kız, 286'sı erkek şeklinde toplam 700 öğrenci çalışma grubunu oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, kişisel bilgi formu veYücekaya, Sağın ve Güllü (2022) tarafından geliştirilen“Lise Öğrencilerinin Beden Eğitimi ve Spor Dersine İlişkin Değerler Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verileri değerlendirilmek için tanımlayıcı analizler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve farklılıkların kaynağını belirlemek amacıyla Tukey Post Hoc analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes of high school students enrolled in institutions affiliated with the National Education Directorate in the Sultangazi district of Istanbul toward physical education and sports courses, considering variables such as gender, age, number of siblings, parental education level, parental occupation, sports participation, interests, and reading frequency. The study group consisted of 700 students (414 females and 286 males) who were selected through a convenience sampling method and voluntarily agreed to participate in the research. Data were collected using a personal information form and the“High School Students' Values Scale Regarding Physical Education and Sports Lessons”developed by Yücekaya, Sağın, and Güllü (2022). The data were analyzed using descriptive statistics, an independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Tukey's post hoc test.