Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi patolojik incelemelerinde faaliyet tabanlı maliyet hesaplaması ve güncel fiyatlandırma sistemleri ile karşılaştırılması
Activity based costing for pathology examinations and comparison with the current pricing system in Okmeydanı Training and Research Hospital
  1. Tez No: 930429
  2. Yazar: ENVER YARIKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELVER ÖZEKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Maliye, Patoloji, Finance, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Faaliyet Tabanlı Maliyetleme sistemi kullanılarak patoloji tetkiklerinde doğru maliyet verilerini ortaya koymak, sağlık yöneticilerine, geri ödeme kurumuna finansal planlama, kalite geliştirmede katkı sağlamak ve maliyetlerin kontrol edilebilmesi için araç sunmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği laboratuvarına 2014 yılı Ağustos ayı içerisinde kabul edilen tüm histopatolojik incelemelerin Faaliyet Tabanlı Maliyetleme sistemi ile gerçek maliyeti hesaplanmıştır. Maliyetler Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları ile karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Histopatolojik tetkiklerin Sağlık Uygulama Tebliği listesinde aynı düzeyde olanların çoğunda birim maliyetleri birbirinden farklıdır. Birinci düzeyde en düşük 20,63 TL maliyetle“Koleastatom”, en yüksek 161,06 TL maliyetle“Femur başı, kırık dışında”bulundu. İkinci düzeyde en düşük 26,44 TL maliyetle“Ağız mukozası/gingiva biyopsi”, en yüksek 133,46 TL maliyetle“Pankreas, biyopsi”bulundu. Üçüncü düzeyde en düşük 49,73 TL maliyetle“Mesane, TUR”, en yüksek 201,43 TL maliyetle“Tükrük bezi (Tümör dâhil)”bulundu. Dördüncü düzeyde en düşük 157,59 TL maliyetle“Yumuşak doku tümörü, geniş rezeksiyon”, en yüksek 410,16 TL maliyetle“Mide, tümör için subtotal/total rezeksiyon”bulundu. Çalışmada histopatolojik incelemelerin %77,4'nün maliyetinin Sağlık Uygulama Tebliği fiyatlandırmasından yüksek olduğu saptanmıştır. SONUÇ: Sağlık Uygulama Tebliğinde düzeylere göre belirlenen patoloji tetkik fiyatları bu incelemelerin gerçek maliyetlerini yansıtmamaktadır. Faaliyete dayalı maliyet sistemi ile hesaplanan maliyetler sağlık kurumunun hizmet türü ve hizmet basamağına göre değişiklikler gösterebilir. Ancak yöntemin temel parametreleri patoloji tetkiklerinin daha doğru düzeylendirilmesi gerektiğini göstermiştir. Fiyatlar ülkelere göre farklılıklar gösterse de Sağlık Uygulama Tebliği listesindeki tetkiklerin düzeylerinin maliyeti yansıtacak şekilde yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: To demonstrate the real cost data of the pathology examinations by using the activity-based costing method and to contribute to the financial planning quality improvement and present tools to the control of costs of the departments, health managers and also the social security institution. MATERIAL AND METHODS: All histopathological examinations that are accepted by Okmeydanı Training And Research Hospital Pathology Department during August 2014 were studied and their real costs are calculated by activity based costing method. Calculated costs were compared with the Healthcare Implementation Notification system price lists. RESULTS: The costs of the pathology tests listed within the same pricing levels in the Healthcare Implementation Notification system list showed great differences. The minimum and maximum costs were in the first level“Cholesteatoma”with 20,63 TL and“Femur head, without fracture”with 161,06; in the second level“Buccal mucosa/gingiva biopsy”with 26,44 TL and“Pancreas, biopsi”with 133,46 TL; in the third level“Bladder, TUR”with 49,73 TL and“Salivary gland (Including tumor)”with 201,43; in the fourth level“Soft tissue tumor, large resection”with 157,59 and“Stomach, subtotal/total resection for tumor”with 410,16, respectively. In this study costs of 77,4% of the examinations costs were higher than the Healthcare Implementation Notification system price lists. CONCLUSION: The prices of the pathology examination listed at different levels in the Healthcare Implementation Notification system lists do not cover the real costs. Costs that are calculated by the activity based cost system may vary according to the type of service and the service of health care institutions. However, the basic parameters of the method has shown the necessity for more accurate leveling of pathology tests. Although prices also differ between countries, The Healthcare Implementation Notification system list needs to be revised in order to reflect the costs of the levels of the examinations.