En uygun uzlaşık yöntemi (VIKOR) ile işletmelerin kurumsal kaynak planlaması (ERP)'nin önemi
The importance of enterprise resource planning (ERP) in businesses using the vikor method for compromise ranking
  1. Tez No: 930442
  2. Yazar: ALİ HUZEYFE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE MANAV MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) yazılımları, işletmelerin birçok fonksiyonunu tek bir entegre sistemde birleştirerek süreçlerin daha verimli ve etkin bir şekilde yönetilmesini sağlar. Üretimden muhasebeye, satıştan insan kaynaklarına kadar geniş bir yelpazede kullanılan bu sistemler, işletmelerin karar alma mekanizmalarını güçlendirmekte ve operasyonel verimliliği artırmaktadır. Firmaların ERP'ye olan ihtiyacı, işletme büyüklüğü, sektörel gereksinimler ve rekabet koşulları gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak her ölçekten işletme için doğru ERP yazılımını seçmek, uzun vadeli başarının anahtarıdır. Milyonlarca dolar yatırım yapılan bu sistemlerin doğru tercih edilmesi, işletmelerin rekabet avantajı kazanmasını sağlarken, yanlış seçimler ise ciddi mali kayıplara yol açabilir. Bu nedenle ERP seçim süreci, bilimsel temellere dayandırılmalı ve analitik yaklaşımlar kullanılmalıdır. Bu çalışmada, işletmeler için en uygun ERP yazılımının belirlenmesinde çok kriterli karar analizi yöntemlerinden biri olan VIKOR (En Uygun Uzlaşık Çözüm) yöntemi kullanılmıştır. Polyester üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin karar verici yetkilileri ile ERP seçim kriterleri ve potansiyel alternatifler değerlendirilmiştir. Ayrıca ERP'nin işletmelere sağladığı avantajlar detaylandırılmış ve seçim sürecinde dikkat edilmesi gereken kritik noktalar vurgulanmıştır. VIKOR yöntemi ile yapılan analizler sonucunda, işletme için en uygun ERP yazılımlarının sıralaması oluşturulmuş ve sonuçlar karar vericilerle paylaşılmıştır. Bu sayede işletmenin en verimli seçeneği belirlemesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) software integrates multiple business functions into a single system, enabling companies to manage their processes more efficiently and effectively. These systems, which are used in a wide range of areas from production to accounting, sales to human resources, enhance decision-making mechanisms and improve operational efficiency. The need for ERP varies depending on factors such as company size, industry requirements, and competitive conditions. However, selecting the right ERP software is crucial for businesses of all sizes as it plays a key role in long-term success. Since millions of dollars are invested in these systems, making the right choice provides companies with a competitive advantage, while poor selection can lead to significant financial losses. Therefore, the ERP selection process should be based on scientific foundations and analytical approaches. In this study, the VIKOR (Vise Kriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje – Multi-Criteria Optimization and Compromise Solution) method, one of the multi-criteria decision analysis techniques, was used to determine the most suitable ERP software for businesses. Decision-makers from a polyester manufacturing company were consulted to evaluate ERP selection criteria and potential alternatives. Additionally, the benefits of ERP for businesses were elaborated, and key considerations in the selection process were highlighted. As a result of the analysis using the VIKOR method, a ranking of the most suitable ERP software options for the company was established, and the findings were shared with the decision-makers. This approach enabled the company to determine the most efficient ERP solution.