Elektrik dağıtım şirketlerinde arıza müdahale sıralamasının çok kriterli karar verme yöntemleriyle optimizasyonu: AHP ve VIKOR uygulaması
Optimization of fault intervention prioritization in electricdistribution companies using multi-criteria decision-makingmethods: Application of AHP and VIKOR
- Tez No: 918896
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elektrik enerjisi, günümüz dünyasında temel bir ihtiyaç haline gelmiş olup, elektrik arızalarının günlük yaşam üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratabileceği gibi, bazı durumlarda hayati sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle, arızaların tespiti ve müdahalesi büyük bir önem taşırken, hangi arızaya ne zaman müdahale edileceğinin belirlenmesi de kritik bir rol oynamaktadır. Elektrik dağıtım şirketlerinde, arıza nedeniyle yaşanabilecek enerji kesintilerine müdahale önceliği sıklıkla kısıtlı yöntemlerle ve verimsiz bir şekilde belirlenmektedir. Arızaların öncelik sırasının belirlenmesinde etkilenen abone sayısı,kesinti süresi, şikayet durumu ve mesafe gibi kriterler dikkate alınır. Bu çalışmanın amacı, arıza noktalarının öncelik durumuna göre sıralanması ve ekiplerin bu sıralamaya uygun bir şekilde yönlendirilmesidir. Böylece, yalnızca arıza onarımı değil, aynı zamanda iş gücü ve kaynak yönetiminin de verimli bir şekilde kullanılması sağlanacaktır. Elektrik dağıtım şirketlerinin saha operasyonlarını daha etkin ve verimli hale getirmeyi amaçlayan bu çalışma, aynı zamanda tüketici memnuniyetini artırmayı ve potansiyel tehlikeli arızalarda müdahale süresini kısaltmayı hedeflemektedir. Çalışma, elektrik dağıtım şirketlerinde arıza ve kesinti yönetimini ele almakta ve çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP (Analitik Hiyerarşi Yöntemi) ile VIKOR (Çok Kriterli Optimizasyon ve Uzlaşık Çözüm) yöntemlerini kullanarak, etkili ve verimli bir müdahale önceliği belirleme metodu önermektedir. Arıza müdahale sıralamasında kullanılacak kriterler, uzman görüşleri doğrultusunda belirlenmiş olup, kriter ağırlıklarının tespitinde de AHP metodu uygulanmıştır. Ardından, alternatiflere ait öncelik sıralamalarının belirlenmesi için VIKOR yöntemi kullanılarak en uygun çözüm önerilmiştir. Bu sayede, arızaların müdahale sırası, çok kriterli bir analizle belirlenerek, daha etkili ve verimli bir yönetim süreci sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electricity has become a fundamental necessity in today's world, and electrical faults can have serious negative impacts on daily life, sometimes even leading to life-threatening consequences. Therefore, detecting and addressing faults is crucial, and determining when and how to intervene in each fault plays a key role. In electric distribution companies, the prioritization of interventions during power outages is often determined using limited and inefficient methods. Factors such as the number of affected customers, outage duration, complaint status, and distance are considered when establishing fault priorities. The objective of this study is to rank fault points according to their priority and direct response teams based on this ranking. This will ensure not only efficient fault repair but also the optimal use of workforce and resources. This study aims to enhance the operational efficiency of electric distribution companies, increase customer satisfaction, and reduce response times in the case of potentially dangerous faults. This study examines fault and outage management in electric distribution companies and proposes an effective and efficient method for determining intervention priorities using multi-criteria decisionmaking (MCDM) techniques, specifically the Analytic Hierarchy Process (AHP) and VIKOR (MultiCriteria Optimization and Compromise Solution) methods. The criteria for fault intervention prioritization were identified based on expert opinions, and the weights of these criteria were determined using the AHP method. Then, the VIKOR method was applied to rank the alternatives and find the optimal solution. By using a multi-criteria analysis, this approach aims to establish an intervention sequence that leads to a more effective and efficient management process.