Çağdaş sanatta sergi mekanları ve sergileme mimarisinin bileşenleri: Seçilmiş sergiler üzerinden kavramsal yaklaşımlar ve mekan eleştirisi
  1. Tez No: 930443
  2. Yazar: DOĞUKAN ULAŞ ARIKKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARİA VALİZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Müzecilik, Fine Arts, Architecture, Museology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, çağdaş sanatın sergi mekanları ve sergileme mimarisinin bileşenlerini, estetik ve form anlatısı üzerinden kavramsal bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Sanat ve mimarlık disiplinlerinin kesişim noktalarındaki bu araştırma, sergi alanlarının tarihsel gelişimini ve günümüzdeki uygulamalarını, estetik anlayışlar, görsel manipülasyonlar ve form anlatılarının etkisiyle ele almaktadır. Çalışma, sergi mekanlarının sadece fiziksel düzenlemeleriyle değil, aynı zamanda izleyiciyle etkileşimini, duyusal algılarını ve katılımını da göz önünde bulundurarak, mekânların estetik anlamlarını nasıl şekillendirdiğini tartışmaktadır. Bu araştırma, özellikle çağdaş sanatın sergileme pratiğindeki evrimi, yerleştirme sanatı ve kavramsal yaklaşımlar gibi günümüz sanat pratiklerini sergi tasarımına yansıtan örnekler üzerinden analiz edilmiştir. Sergi alanları ve içerikleri arasındaki etkileşimi inceleyerek, bu mekanların izleyici üzerindeki psikolojik, duyusal ve estetik etkilerini anlamaya çalışmıştır. Bu çalışma, sergi alanlarının tasarımında estetik ve işlevsellik arasında kurulan dengeyi inceleyerek, mekânın bir anlatı aracı olarak nasıl kullanılabileceğini vurgulamaktadır. Gelecek çalışmalarda, sanatçıların, küratörlerin ve tasarımcıların estetik kavramları, dijitalleşme ve izleyici katılımını dikkate alarak sergi tasarımlarını nasıl şekillendirecekleri üzerine daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu tez, çağdaş sanatın sergi tasarımı ve mimarisi üzerine derinlemesine bir inceleme sunarak, alanındaki literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the components of exhibition spaces and exhibition architecture in contemporary art from a conceptual perspective, focusing on aesthetics and narrative form. Positioned at the intersection of art and architecture, this research explores the historical development and current practices of exhibition spaces, considering the impact of aesthetic perceptions, visual manipulations, and form narratives. Beyond the physical arrangement of spaces, the study discusses how exhibition environments shape aesthetic meanings by engaging with the viewer's sensory perceptions and participation. This research specifically analyzes the evolution of exhibition practices in contemporary art, with a focus on installation art and conceptual approaches that influence exhibition design. By investigating the interaction between exhibition spaces and their content, the study seeks to understand the psychological, sensory, and aesthetic effects of these spaces on the audience. By examining the balance between aesthetics and functionality in exhibition space design, this thesis highlights how space can serve as a narrative medium. It concludes that future research should further explore how artists, curators, and designers incorporate aesthetic concepts, digitalization, and audience engagement into exhibition design. Through an in-depth analysis of contemporary art exhibition design and architecture, this study aims to contribute to the academic discourse in the field.