Laboratory scale application unit design for enhancing water repellency and flame retardancy properties of denim fabrics and optimization of sol-gel application process
Denim kumaşların su itici ve güç tutuşurluk özelliğinin tek banyoda geliştirilmesi için laboratuvar aplikasyon ünitesi dizaynı ve sol-gel aplikasyon prosesi optimizasyonu
  1. Tez No: 930456
  2. Yazar: AYŞE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU, PROF. DR. ADIGÜZEL MEHMET YÜCEER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması, sol-jel yöntemini kullanarak güç tutuşurluk ve sıvı iticilik başta olmak üzere denim kumaşlara multifonksiyonel özellik katılması, bu sayede casual / günlük giyim dışında iş elbisesi / koruyucu giysi pazarına sunulabilecek yeni bir denim kumaş kalitesi geliştirilmesi, optimizasyon teknikleri ile proses parametrelerinin belirlenmesi, ÇALIK DENİM TEKSTİL tarafından daha önce tamamlanmış 5140065 nolu TÜBİTAK 1505 projesi kapsamında tedarik edilen laboratuvar tipi kaplama / laminasyon makinesinin emdirme teknesi ve sürme silindiri ile geliştirilmesi ve söz konusu makinede kiss-roll aplikasyonu yapma kabiliyetinin kazandırılması, sol-jel tekniğinin kiss-roll kaplama ile uygulama yapılabilirliğinin, bu sayede farklı uygulama tekniklerinin endüstriyel çalışmalar için kullanılabilir olduğunun gösterilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Proje kapsamında denim kumaşlara uygulanacak sol-jel reçetelerinin optimizasyonu için Design Expert destekli matematiksel modelleme tekniği ile deney planı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to add multifunctional properties to denim fabrics, especially flame retardancy and liquid repellency, by using the sol-gel technique, thus developing a new denim fabric quality that can be offered to the workwear / protective clothing market other than casual / daily wear, determining process parameters with optimization techniques, providing customer satisfaction. The development of the laboratory type coating / laminating machine, supplied within the scope of the TÜBİTAK 1505 project no. 5140065, which was completed by ÇALIK DENİM TEKSTİL, with the impregnation trough and application roller, and the ability to perform kiss-roll application on the said machine, the feasibility of applying the sol gel technique with the kiss-roll coating. It has been prepared to show that different application techniques can be used for industrial studies. Within the scope of the project, an experimental plan was determined with the mathematical modeling technique supported by Design Expert for the optimization of sol-gel recipes to be applied to denim fabrics.