Bilgisayar simülasyonları ve laboratuvar etkinliklerinin birlikte uygulanmasının öğrencilerin fen başarısına ve bilgisayara karşı tutumuna etkisi
The effects of combined application of computer simulations and labrotory activities on the students? science achievement and attitudes of towards computer
  1. Tez No: 279746
  2. Yazar: ZEYNEP KOYUNLU ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLBİLGE DÖKME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim 7. sınıf fen ve teknoloji öğretim programında yer alan ?Yaşamımızdaki Elektrik? ünitesinin ?Elektrik Akımı Nedir??, ?Seri ve Paralel Bağlama? konularının öğretiminde laboratuvar etkinliklerinin ve bilgisayar simülasyonlarının birlikte uygulanmasının öğrencilerin başarısına, bilgisayar tutumlarına etkisi ve konuların öğretiminde cinsiyet faktörünün etkililiğini araştırmaktır.Araştırmada ön test - son test kontrol gruplu, deneysel desen modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2009-2010 eğitim öğretim yılı I. döneminde, üç okuldan seçilen 66, ilköğretim 7.sınıf öğrencisi katılmış ve araştırma haftada 4 ders saati olmak üzere toplamda üç hafta ve 12 ders saati sürmüştür. Kontrol Grubu I' de konular laboratuvar etkinlikleriyle, kontrol grubu II' de bilgisayar simülasyonlarıyla, deney grubunda bilgisayar simülasyonlarının ve laboratuvar etkinliklerinin birlikte uygulanmasıyla işlenmiştir. Araştırmanın verileri Elektrik Başarı Testi (EBT) ve Bilgisayar Tutum Ölçeği (BTÖ) ile toplanmış ayrıca dört açık uçlu sorudan oluşan bir anketle deney grubu ve kontrol grubu II öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşleri alınmıştır.Veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Grupların EBT ve BTÖ ön test puanları tek yönlü varyans analizi son test puanları kovaryans analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçta, bilgisayar simülasyonlarının ve laboratuvar etkinliklerinin birlikte uygulanmasının öğrenci başarısı üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu, bilgisayar simülasyonlarının bilgisayara karşı tutumu olumlu yönde etkilediği ve cinsiyet farkının öğrenci başarısını ve bilgisayara karşı tutumu etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the combined application of laboratory activities and computer simulations in the teaching of ?What is an Electricity Current??, ?Series and Parallel Connection? subjects in ?Electricity in Our Life? unit on students? achievement, computer attitudes and the role of gender in the teaching of these subjects.The experimental design of pre-test post-test control group model was used for the study. A total of 66 7th graders from three schools participated in the study in the first semester of the 2009-2010 academic year, and the study has lasted for 3 weeks, 4 class hours a week, making a total of 12 class hours. Control Group I, had the subject covered by laboratory activities; the Control Group II had the subject covered by simulation activities; and the Experimental Group, had the subject covered by simulation and laboratory activities merged together. Data were collected by means of Electricity Achievement Test (EAT) and Computer Attitudes Scale (CAS) and students? opinions on the application were collected through a questionnaire of four open-ended questions.The data were evaluated in the SPSS program. Groups? EAT and CAS pre tests evaluated with variance analysis and post tests evaluated covariance analysis. According to research findings it was found out that the application of computer simulations and laboratory activities in combination has a positive effect on student achievement that computer simulations affect the attitude towards computer and that gender difference does not influence student achievement and attitudes towards the computer.