Gentamisin sülfatın elektrokimyasal analizi
Electrochemical analysis of gentamicin sulfate
  1. Tez No: 930458
  2. Yazar: OSMAN EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KOÇAK, DOÇ. DR. YELİZ İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında ilk kez gentamisin sülfatın elektrokimyasal analizi için krom (III) oksit-glutardialdehitle modifiye edilmiş bor katkılı elmas elektrot(Cr2O3-GA2 /BKEE) sensör olarak kullanıldı. Elektrot modifikasyonunda kullanılan Cr2O3-GA2 süspansiyonu BKK elektrot üzerine basit bir damla döküm yöntemiyle fiziksel kaplanmıştır. Modifikasyonda kullanılan Cr2O3-GA2 karakterizasyonu taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılımı spektroskopisi(SEM-EDS) ve elektrokimyasal yöntem ile yapılmıştır. Gentamisin sülfatın Cr2O3-GA2/BKEE üzerindeki davranışı dönüşümlü voltametri (DV), elektrokimyasal analizi ise diferansiyel puls voltametrisi (DPV) yöntemi ile yapılmıştır. Gentamisin sülfatın Cr2O3-GA2/BKEE üzerindeki elektrokimyasal analizi DPV yöntemiyle pH 9 Britton-Robinson (BR) tamponunda gerçekleştirilmiştir. Gentamisin sülfatın Cr2O3-GA2/BKEE üzerindeki doğrusal çalışma aralığı 5,96x10-6- 6,54x10-5 M, korelasyon katsayısı 0,997 olarak hesaplandı.Tayin edilebilme sınırı (LOD) 2,84x10-6M olarak bulundu. Ayrıca gentamisin sülfatın ticari formülasyonda uygulanabilirliğinin tayini için %3'lük göz/kulak damlası çözeltisi olan Genta® tercih edilmiştir. Sonuç olarak, Gentamisin sülfat tayini için Cr2O3-GA2/BKEE üzerinde geliştirilen yöntemin ticari ilaçlara uygulanabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, for the first time, chromium (III) oxide-glutardialdehyde modified boron doped diamond electrode (Cr2O3-GA2/BDDE) was used as a sensor for the electrochemical analysis of gentamicin sulfate. The Cr2O3-GA2 suspension used in electrode modification was physically coated on the BDD electrode by a simple drop casting method. Characterization of Cr2O3-GA2 used in the modification was made by scanning electron microscopy, energy dispersion spectroscopy (SEM-EDS) and electrochemical method. The behavior of gentamicin sulfate on Cr2O3-GA2/BDDE was done by cyclic voltammetry (CV), and its electrochemical analysis was done by differential pulse voltammetry (DPV). Electrochemical analysis of gentamicin sulfate on Cr2O3-GA2/BDDE was carried out in pH 9 Britton-Robinson (BR) buffer by DPV method. The linear working range of gentamicin sulfate on Cr2O3-GA2/BDDE was calculated as 5.96x10-6- 6.54x10-5 M, and the correlation coefficient was calculated as 0.997. The limit of detection (LOD) was found to be 2.84x10-6 M. Additionally, Genta®, a 3% eye/ear drop solution, was preferred to determine the applicability of gentamicin sulfate in commercial formulation. As a result, it was shown that the method developed on Cr2O3-GA2/BDDE for the determination of gentamicin sulfate can be applied to commercial drugs.