Anonim ortaklıklarda pay sahipleri sözleşmesi
Shareholders' agreements in joint-stock companies
- Tez No: 930459
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Pay sahipleri sözleşmeleri, anonim ortaklıklarda pay sahiplerinin kendileri arasındaki ilişkileri, hakları ve yükümlülüklerini düzenlemek amacıyla akdedilen ve uygulamada sıklıkla karşılaşılan sözleşmelerdir. Anonim ortaklıklarda geçerli olan tek borç ilkesi, pay sahiplerini ortaklığın dışında borç sözleşmeleri akdetmeye yönlendirmektedir. Pay sahiplerini bu sözleşmeleri akdetmeye iten diğer sebepler ise pay sahipleri arasındaki gizliliğin sağlanması ve ticaret hukukunun katı yapısından sıyrılarak ortaklığa esnek bir yapı kazandırmaktır. Bu tezde, pay sahipleri sözleşmelerinin hukuki niteliği, geçerlilik şartları ve anonim ortaklıklar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma, bu sözleşmelerin anonim ortaklıklar içerisindeki konumunu ve uygulanabilirliğini ele almakta, sözleşmelerin geçerliliğini etkileyen hukuki şartlar ile sözleşme ihlallerine karşı uygulanacak yaptırımları değerlendirmektedir. Ayrıca, pay sahipleri sözleşmelerinin etkinliğini artırmak ve hukuki belirsizlikleri azaltmak amacıyla çeşitli öneriler sunulmaktadır. Tez, pay sahiplerinin kendi aralarındaki ilişkilerin düzenlenmesinde, bu sözleşmelerin borçlar hukuku ve ticaret hukuku alanlarının ayrımında nasıl ele alınması gerektiği üzerinde durmakta ve ortaklıklar hukuku sahasında sözleşmenin geçerliliğinin sınırlarını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Shareholders' agreements are contracts frequently encountered in practice, designed to regulate the relationships, rights, and obligations among shareholders in joint-stock companies. The single obligation principle, which is valid in joint-stock companies, directs shareholders to conclude debt agreements outside the company. Other reasons that drive shareholders to enter into these agreements include ensuring confidentiality among shareholders and providing a flexible structure to the company by moving away from the rigid framework of commercial law. This thesis examines the legal nature, validity conditions, and effects of shareholders' agreements on joint-stock companies. The study elaborates on the position and applicability of these agreements within joint-stock companies, evaluates the legal conditions affecting the validity of the agreements, and the sanctions applicable in the event of breaches. Additionally, it provides various recommendations aimed at enhancing the effectiveness of shareholders' agreements and minimizing legal uncertainties. The thesis focuses on how these agreements should be addressed within the distinction between contract law and commercial law, in regulating relationships among shareholders, and discusses the limits of the agreement's validity within the field of corporate law.