Kaktüs meyvesi ile üretilen dondurmaların fizikokimyasal, reolojik ve erime karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of physicochemical, rheological and melting characteristics of ice cream produced with prickly pear
- Tez No: 930471
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada kaktüs meyvesinin dondurma üretiminde kullanılması amaçlanmıştır. Kaktüs meyvesi kütlece %20, %30, %40 ve %50 oranlarında dondurma formülasyonunda kullanılmıştır. İnülin ilavesiyle stabilite sağlanması amaçlanmıştır. Elde edilen dondurmaların pH, titrasyon asitliği, protein, yağ, kuru madde yüzdesi, kül miktarı, viskozite, hacim artışı, tam erime oranı, ilk damlama süresi, renk ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Dondurmaların pH ve asitlik değerleri sırasıyla 5,36-6,05 ve %18-% 25,2 arasında değişmiş meyve oranı artıkça örneklerin pH değerleri azalmış asitlik değerleri ise artmıştır. Örneklerin renk, protein, toplam kuru madde ve kül değerleri üzerine meyve oranın etkisi önemli bulunmuştur. Dondurma örneklerinin reolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yatışkan faz ve dinamik reolojik özellikler test edilmiştir. Örneklerin tamamı Newtonian olmayan akışkan tipi (n
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to utilize cactus fruit in the production of ice cream. The formula of ice cream included cactus fruit in mass percentages of 20%, 30%, 40%, and 50%. The ice creams were analyzed for pH level, titratable acidity, protein and fat content, dry matter percentage, ash quantity, viscosity, volume increase, complete melting rate, first filling time, color, and sensory qualities. The ice creams exhibited pH levels ranging from 5.36 to 6.05 and acidity levels ranging from 18% to 25.2%. With an increase in the fruit ratio, the pH values of the samples declined while the acidity values increased. The impact of the fruit ratio on the color, protein content, total dry matter, and ash values of the samples was determined to be significant. To assess the rheological characteristics of ice cream samples, both steady shear and dynamic rheological properties were examined. All of the samples exhibited a non-Newtonian fluid behavior, characterized by a fluid index (n) of less than 1. The G' value was determined to be greater than the G'' value in all ice cream mix samples, indicating that the samples had viscoelastic solid properties. The impact of the fruit ratio on the melting qualities of the samples was determined to be considerable. The first drop times of the samples exhibited an upward trend as the fruit ratio increased. The results demonstrated that including cactus fruit into ice cream did not adversely impact its quality characteristics. In fact, enhancements were noticed in the rheological qualities and melting behavior of the ice cream. The results obtained were consistent with prior investigations, indicating that cactus fruit has potential for application in ice cream production.