Yürüyüş parametreleri fonksiyonel performans denge ağırlık aktarma ve yaşam kalitesi açısından travma ve diyabet nedenli transtibial amputelerin karşılaştırılması
Comparison of trauma and diabetes induced transtibial amputees in terms of gait parameters functional performance balance weight bearing and quality of life
  1. Tez No: 930491
  2. Yazar: NEŞE TOSUN ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma diyabet ve travma nedenli transtibial amputelerin (TTA) yürüyüş parametreleri, denge, ağırlık aktarma simetrisi, fonksiyonel kapasite, fonksiyonel mobilite, yaşam kalitesi ve protez memnuniyeti sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. 18-65 yaş arasında, 10 travma, 10 diyabet nedenli TTA birey çalışmaya dahil edildi. Travma ve diyabet gruplarında yer alan amputelerin tamamı aktif vakum sistem, karbon kompozit ayaklı transtibial protez kullanmaktaydı. Yürüyüş analizi ve ağırlık aktarma simetrisi bilgisayarlı yürüyüş analizi sistemi, denge Biodex Denge Sistemi, fonksiyonel kapasite Altı Dakika Yürüme Testi, fonksiyonel mobilite Zamanlı Kalk Yürü Testi ve Merdiven Çıkma-İnme Testi, protez memnuniyeti Trinity Amputasyon ve Protez Deneyim Ölçeği ve yaşam kalitesi Kısa Form-36 ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the results of gait parameters, balance, weight transfer symmetry, functional capacity, functional mobility, quality of life and prosthesis satisfaction in diabetes and trauma induced transtibial amputees (TTA). Ten trauma and 10 diabetes-induced TTA subjects aged 18-65 years were included in the study. All amputees in the trauma and diabetes groups were wearing a transtibial prosthesis with vacuum assisted suspension system and carbon composite foot. Gait analysis and weight transfer symmetry were evaluated by computerised gait analysis system, balance by Biodex Balance System, functional capacity by Six Minute Walk Test, functional mobility by Timed Up and Go Test and Stair Climb and Descent Test, prosthesis satisfaction by Trinity Amputation and Prosthesis Experience Scale and quality of life by Short Form-36.