Şönil iplik bileşenlerinin üretiminde uygulanan cer pasaj sayısı ve geri dönüşüm lif oranının kilim dayanım özelliklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the number of draw frame passages and recycled fiber ratio applied in the production of chenille yarn components on the durability properties of rug
- Tez No: 930493
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halı Tasarım ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halı Tasarımı ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, geri dönüşüm lif oranı ile cer pasaj sayısının şönil ipliklerin kilim dayanım özelliklerine etkileri incelenmiştir. Tekstil sektöründe sürdürülebilirlik önemi artarken, şönil ipliklerin geri dönüşüm malzemeleri içermesi ve sürdürülebilir üretim süreçlerinin teşvik edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Çalışmada, üretilen kilimlerin aşınma dayanımı, görünüm değişikliği dayanımı ve sıkıştırılabilirlik performans özellikleri kapsamlı testlerle değerlendirilerek, sonuçlar istatistiksel analizlerle desteklenmiştir. Tekstil sektöründe doğal kaynakların korunması, geri dönüşüm oranının artırılması ve enerji tasarrufuna yönelik sürdürülebilirlik çalışmaları kritik önem taşımaktadır. Aşınma, görünüm değişikliği ve sıkıştırılabilirlik testleri ile kilimlerin performansı, cer pasaj sayısının ve geri dönüşüm lif oranının etkisi altındaki dayanım özellikleri incelenmiştir. Test sonuçları üzerinden yapılan ANOVA analizi, renk, karışım oranı ve cer pasaj sayısı faktörlerinin kilim performansına anlamlı etkisi olmadığı belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar, geri dönüşüm liflerin kullanımı ile enerji maliyetlerinde tasarruf sağlanabileceğini ve karbon ayak izinin azaltılabileceğini göstermektedir. Geri dönüşüm şönil ipliklerin geliştirilmesi, tekstil endüstrisinde sürdürülebilirliğin artırılması için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of the recycled fiber ratio and the number of draw passages on the rug strength properties of chenille yarns were examined. While the importance of sustainability in the textile sector is increasing, it has been emphasized that chenille yarns should contain recycled materials and that sustainable production processes should be encouraged. In the study, the abrasion resistance, appearance change resistance and compressibility performance characteristics of the rugs produced were evaluated by comprehensive tests and the results were supported by statistical analyses. Sustainability studies aimed at protecting natural resources, increasing the recycled fiber rate and saving energy are of critical importance in the textile sector. The durability properties of rugs under the influence of abrasion, appearance change and compressibility tests, the number of draw passages and the recycled fiber ratio were examined. ANOVA analysis conducted on the test results showed that the factors of color, blend ratio and number of draw passages offer unsignificant effects on carpet performance. Studies conducted show that energy costs can be saved and carbon footprint can be reduced by using recycled fibers. Recycled chenille yarns is of importance for increasing sustainability in the textile industry.