Kriminal temalı realite programlarının güvenlik algısı ve kolluk meşruiyetine etkileri
Effects of criminal themed reality programs on security perception and law enforcement legitimacy
  1. Tez No: 930496
  2. Yazar: BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Medyanın bireylerin algıları üzerindeki etkileri uzun yıllardır farklı disiplinler tarafından incelenen önemli bir araştırma konusunu teşkil etmektedir. Bireylerin güvenlik ve kolluk meşruiyetine ilişkin algıları bu araştırmalar içinde önemli bir konuma sahiptir. Bu araştırmada dünyada ve ülkemizde birçok örneği bulunan bir medya ürünü olan kriminal temalı realite programlarının bireylerin güvenlik ve kolluk meşruiyetine ilişkin algıları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada İçişleri Bakanlığınca yürütülen bir araştırma kapsamında toplanmış ikincil veriler kurumsal onay alınarak analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları medyanın bireyler üzerindeki etkilerinin açıklanmasında sıkça başvurulan yetiştirme teorisi perspektifinde değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre genel olarak kriminal temalı realite programı izleme sıklığı azaldıkça bireylerin olumlu güvenlik algısına sahip olma eğiliminin artış gösterdiği ve bireylerin kriminal temalı realite programlarını izleme sıklığı arttıkça kolluğun etkinliğine ilişkin olumlu algılarında bir azalma gerçekleştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of the media on the perceptions of individuals constitute an important research topic that has been analysed by different disciplines for many years. Individuals' perceptions on the legitimacy of security and law enforcement have an important position in these studies. In this study, the effects of criminal-themed reality programmes, a media product with many examples in the world and in our country, on individuals' perceptions of security and law enforcement legitimacy are examined. In the study, secondary data collected within the scope of a research conducted by the Ministry of Interior were analysed with institutional approval. The results of the research were analysed from the perspective of the nurture theory, which is frequently used to explain the effects of media on individuals. According to the results obtained, it was observed that as the frequency of watching criminal-themed reality programmes decreased, the tendency of individuals to have positive security perceptions increased and as the frequency of watching criminal-themed reality programmes increased, there was a decrease in the positive perceptions of the effectiveness of law enforcement.