Sosyal medya platformlarının kara para aklama ve terörizmin finansmanında kullanılması
The use of social media platforms in laundering black money and financing terrorism
- Tez No: 930497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM ÇARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte kara para aklama ve terörizmin finansmanında sosyal medya platformlarının kullanılmasının ele alındığı çalışmada betimsel analiz yöntemiyle ulusal ve uluslararası alanda literatüre yansımış çalışmalara ve vaka incelemelerine yer verilmiştir. Literatürde yapılan araştırmada sosyal medya platformlarının kara para aklama ve terörizmin finansmanında kullanıldığına dair bulgulara ve çok sayıda örnek vakaya ulaşılmıştır. Sosyal medya platformlarının mevcut sistemleriyle entegre çalıştırdıkları ödeme sistemleri vasıtasıyla aklama yapması ya da finansal destek sağlamasının yanı sıra suçluların ve örgütlerin faaliyetlerini legal göstermek amacıyla ya da başka platformlara yönlendirme yapmak amacıyla da sosyal medya platformlarını kullandıkları yapılan vaka incelemelerinde görülmektedir. Sosyal medya platformlarının ayrı ayrı ele alınarak kara para aklama ve terörizmin finansmanı vaka incelenmesinde elde edilen bilgi ve bulgular çalışmada paylaşılmıştır. Son olarak bu alandaki tehditlere karşı alınacak önleme ve mücadele ile ilgili öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the use of social media platforms in money laundering and terrorism financing with the developing technology, studies and case studies reflected in the national and international literature are included in the descriptive analysis method. The research in the literature has yielded findings and many case studies on the use of social media platforms in money laundering and terrorism financing. In addition to laundering or providing financial support through payment systems integrated with the existing systems of social media platforms, it is seen in the case studies that criminals and organizations use social media platforms to make their activities appear legal or to direct them to other platforms. The information and findings obtained in the case studies of money laundering and terrorism financing by considering social media platforms separately are shared in the study. Finally, recommendations regarding the prevention and fight against threats in this field are listed.