Marka kişiliğinin tüketici kararlarına etkisi: Versace üzerine inceleme
The impact of brand personality on consumer decisions: A study on Versace
  1. Tez No: 930495
  2. Yazar: AYDAN NOVRUZOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez çalışmasında marka kişiliğinin tüketici kararlarına etkisi ve Versace markası üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmış. İlk olarak marka kavramı, önemi ve ölçekleri ele alınmıştır. Sonraki bölümde tüketicilerin marka algısı, tüketici davranışları ve tüketici-marka ilişkisi ve Versace markası tarihi, marka stratejileri ve tüketici marka algısı incelenmiştir. Bir markanın kişiliği, ona atfedilen insan özelliklerinin toplamıdır. Bu kişilik, markanın kendini ifade etme, tüketicilerle bağlantı kurma ve rakiplerinden ayrılma yollarını kapsar. Marka adı, logo, slogan, tasarım, ses tonu ve pazarlama stratejisi gibi çeşitli unsurlar, bir markanın kişiliği üzerinde etkili olabilir. Bu unsurlar, markanın genel imajını şekillendirir ve tüketici zihninde belirli bir algı oluşturur. Bu şekilde, marka kişiliği, markanın hedef kitlesiyle duygusal bir bağ kurmasını ve piyasa içinde benzersiz bir konum elde etmesini sağlar. Marka kişiliğinin önemi, kalıcı ve sağlam müşteri ilişkilerini teşvik etme kabiliyetindedir. Alıcılar, satın alacakları ürüne karar verirken ürünün markasına, kalitesinden, kullanışlılığından ve işlevselliğinden daha fazla öncelik verirler. Müşteriler zaman zaman daha ucuza satın alabilecekleri ancak aynı özelliklere sahip bir üründen, ayırt edici ve kalıcı bir etkiye sahip markalar lehine vazgeçebilmektedir. Bir marka müşterilerin değerleri ve hedefleriyle örtüştüğünde veya kendilerininkine benzer bir kişiliğe sahip olduğunda, tüketicilerin markaya güvenme, beğenme ve bağlı kalma olasılığı daha yüksektir. Birçok tüketici markayı bir sembol ya da imaj olarak gördükleri için ona bağımlı hissederler. Markayı kendileri için anlamı olan bir sembol olarak gördükleri için başkalarına da tavsiye ederler. Tüketiciler zaman zaman, uygun olduğunda kullandıkları ürünlerin markalarına iltifat etmekten zevk alırlar. Günümüzde, bir ürün veya hizmetin seçimi büyük ölçüde markasından etkilenmektedir. Bu tezin temel amacı, marka kişiliği üzerine genel bir araştırma yapmak ve marka kişiliğinin tüketici üzerindeki rolünü anlamaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the effects of brand personality on consumer decisions and its effects on Versace brand. Firstly, the concept of brand, its importance and scales are discussed. In the next section, consumers' brand perception, consumer behavior and consumer-brand relationship and the history of Versace brand, brand strategies and consumer brand perception are examined. A brand's personality is the sum of the human characteristics attributed to it. This personality encompasses the ways in which the brand expresses itself, connects with consumers and differentiates itself from competitors. Various elements such as brand name, logo, slogan, design, tone of voice and marketing strategy can have an impact on a brand's personality. These elements shape the overall image of the brand and create a particular perception in the minds of consumers. In this way, brand personality enables the brand to establish an emotional connection with its target audience and achieve a unique position within the market. The importance of brand personality lies in its ability to foster lasting and solid customer relationships. When deciding on a product to buy, buyers prioritize the brand of the product over its quality, usefulness and functionality. At times, customers may forgo a product with the same features that they could buy cheaper in favor of brands that have a distinctive and lasting impact. When a brand aligns with customers' values and goals, or has a personality similar to their own, consumers are more likely to trust, like and stick with it. Many consumers feel dependent on a brand because they see it as a symbol or image. They recommend it to others because they see it as a symbol that has meaning for them. From time to time, when appropriate, consumers enjoy complimenting the brands of the products they use. Today, the choice of a product or service is heavily influenced by its brand. The main objective of this thesis is to conduct a general research on brand personality and to understand the role of brand personality on the consumer.