Physicalism and consciousness. A defense of commonsense functionalism
Fizikalizm ve bilinç. bir sağduyulu işlevselcilik savunması.
  1. Tez No: 930513
  2. Yazar: ISTVAN ALBERT ARANYOSI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. HOWARD ROBİNSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Central European University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, fizikalizm için qualia problemi ve daha spesifik olarak, onun yanlışlığını kanıtlamaya yönelik epistemik argümanlar ele alınmaktadır. Çalışmada bu tür üç ana argüman - Saul Kripke'nin modal argümanı, David Chalmers'ın zombi argümanı ve Frank Jackson'ın bilgi argümanı - ele alınmış ve bunlara verilen ön, analitik işlevselci yanıtlar incelenmiştir. Son bölümde, hem sağduyulu analitik işlevselcilik fikriyle hem de nitelik sezgisine dayalı mülkiyet düalist doktriniyle uyumlu, zihinsel-fiziksel bağın sistematik ve yeni bir teorisi olan A Tipi Düalizm ele alınmaktadır. Bölüm, bu teorinin bazı uygulamaları ve eklerde açıklanan bazı özel konularla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The work deals with the qualia problem for physicalism, and, more specifically, with the epistemic arguments meant to prove its falsity. Three main such arguments are discussed – Saul Kripke's modal argument, David Chalmers' zombie argument, and Frank Jackson's knowledge argument – and preliminary, analytic functionalist replies to them elaborated. The final chapter is an elaboration of a systematic and novel theory of the mental-physical nexus, Type A Dualism, compatible with both the idea of commonsense analytic functionalism and with the qualia intuition based property dualist doctrine. The chapter ends with some application of this theory and some special issues expounded in appendices.