Elit kick boks sporcularının sportif başarı motivasyonlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of sport-specific achievement motivation of elite kick boxers according to some variables
- Tez No: 930514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı elit kick boks sporcularının spora özgü başarı motivasyonlarının farklı değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma grubunun evrenini tüm elit kick boks sporcuları oluştururken, örneklemini 2024 yılında Büyükler Türkiye Şampiyonası'na katılan 46 kadın ve 86 erkek olmak üzere toplamda 132 elit sporcu oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanın kişisel bilgi formu ve 40 maddeden oluşan“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği (SÖBMÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmış olup hata payı 0.05 olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri uygulanmıştır. İki bağımsız grup karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA analizi kullanılmıştır. ANOVA testi sonucu gruplar arası farkın belirlenmesinde Bonferonni testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere göre katılımcıların eğitim durumu, spor özgeçmiş süresi ve güncel antrenörler çalışma süresi değişkenleri ile spora özgü başarı motivasyonları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p0.05). Sonuç olarak elit kick boks sporcularının eğitim durumları arttıkça bireylerin hedef belirleme, planlama ve içsel motivasyonu düzenlemesine yardımcı olduğu gibi sahip oldukları deneyimler ve antrenörüyle geçirilen sürenin artmasıyla güvenin ve başarıya yaklaşma arzusunun artmasını sağlarken başarısızlıktan kaçınma güdülerinin artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sport-specific achievement motivation of elite kick boxers according to different variables. The population of the research group consists of all elite kick boxers, while the sample consists of a total of 132 elite athletes, 46 women and 86 men, who participated in the Senior Turkish Championship in 2024. The personal information form prepared by the researcher and“the Sport-Specific Achievement Motivation Scale (SSAMS)”consisting of 40 items were used as data collection tools in the study. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data and the margin of error was determined as 0.05. Descriptive statistical methods were applied in the analysis of the data. The independent sample t-test was used to compare two independent groups and one way ANOVA analysis was used to compare more than two independent groups. Bonferonni test was used to determine the difference between groups as a result of anova test. According to the data obtained as a result of the research, a significant difference was found between the participants' education level, sports background duration and working time with current antennas and sport-specific achievement motivations (p0.05). As a result, it can be said that as the educational status of elite kick boxers increases, it helps individuals to regulate goal setting, planning and intrinsic motivation, as well as the experiences they have and the increase in the time spent with their coach will increase their confidence and desire to approach success, while their motives to avoid failure will increase.