Pet-RAFT SCVP yöntemiyle çok dallanmış polimer sentezi
Synthesis of hyperbranched polymers by PET-RAFT SCVP
- Tez No: 930520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çok dallanmış polimerler, sundukları avantajlar nedeniyle son yıllarda giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu tür polimerlerin sentezi için çeşitli yöntemler mevcut olmakla birlikte, kendiliğinden yoğunlaşan vinil polimerizasyonu (SCVP) yöntemi en yaygın kullanılan tekniktir. SCVP yöntemi, farklı kontrollü polimerizasyon teknikleriyle birleştirilerek birçok farklı polimerin başarılı bir şekilde sentezlenmesine olanak tanımaktadır. Bu çerçevede, tez kapsamında kontrollü radikal polimerizasyon yöntemlerinden biri olan Fotoindüklenmiş Elektron/Enerji Transferi Tersinir Katılma-Ayrılma Zincir Transfer Polimerizasyonu (PET-RAFT) kendiliğinden yoğunlaşan vinil polimerizasyon (SCVP) yöntemine uyarlanarak çok dallanmış polimerin sentezi sağlanmıştır. Yöntem, hem başlatıcı hem de monomer işlevlerine sahip bir molekülü (inimer) ifade eden 2-(2-(n-bütil tritiyo karbonat)-propionat) etil akrilat) (BTPEA) kullanımına dayanmaktadır. Dallanmayı sağlayan türün BTPEA olduğu göz önünde bulundurulduğunda, BTPEA oranının değiştirilmesi ile farklı dallanma derecelerine sahip polimerler elde edilmiştir. Ayrıca, sürenin polimerizasyon üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Öte yandan, yöntemin doğası gereği elde edilen polimerlerin RAFT ajanı üniteleri içermelerinden faydalanılarak, yapılar 2-hidroksietil akrilat (HEA)'ın PET-RAFT ile kopolimerizasyonunda makrobaşlatıcı olarak kullanılarak, amfifilik kopolimer elde edilmiştir. Elde edilen çok dallanmış polimerik yapılar 1H NMR, GPC, WCA ve FT-IR ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperbranched polymers have gained increasing importance in recent years due to the advantages they offer. Although various methods are available for synthesizing these types of polymers, the self-condensing vinyl polymerization (SCVP) method is the most commonly used technique. The SCVP method, when combined with different controlled polymerization techniques, enables the successful synthesis of a wide range of polymers. Within this context, in this study, hyperbranched polymer synthesis was achieved by adapting the Photoinduced Electron/Energy Transfer Reversible Addition-Fragmentation Chain Transfer Polymerization (PET-RAFT) method, one of the controlled radical polymerization techniques, to the self-condensing vinyl polymerization (SCVP) method. The approach is based on the use of 2-(2-(n-butyl trithiocarbonate)-propionate) ethyl acrylate (BTPEA), a molecule functioning as both an initiator and monomer (inimer). Considering that BTPEA serves as the branching agent, polymers with varying degrees of branching were obtained by altering the proportion of BTPEA. Additionally, the effect of reaction time on polymerization was examined. Furthermore, due to the inherent RAFT agent units present in the obtained polymers, the structures were used as macroinitiators in the PET-RAFT copolymerization of 2-hydroxyethyl acrylate (HEA) to produce amphiphilic copolymers. The resulting hyperbranched polymeric structures were characterized using 1H NMR, GPC, WCA, and FT-IR.