Dicle Üniversitesi Hastanesine başvuran göğüs ağrısı olan ve olmayan hastalarda sürekli durumluk kaygı düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of the state-trait anxiety levels in patients with and without chest pain who admitted to Dicle University Hospital
  1. Tez No: 930519
  2. Yazar: AYŞE ZÜLAL HALİFEOĞLU ELSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Göğüs ağrısı acil servisler, kardiyoloji poliklinikleri ve birinci basamak sağlık hizmetlerine en sık başvuru nedenlerinden birisidir. Bu ağrı kardiyak, pulmoner, gastroenterolojik, muskuloskeletal ve psikiyatrik nedenlere bağlı olabilir. Hastaların büyük bir çoğunluğunda ağrı kalp dışı nedenlere bağlıdır ve psikiyatrik nedenlere bağlı göğüs ağrısı önemli bir oranda görülmektedir. Bu çalışmada göğüs ağrısıyla kardiyoloji polikliniğine başvuran hastalar ve başka bir nedenle aile hekimliğine başvuran hastaların sürekli ve durumluk kaygı düzeylerinin karşılaştırılarak ağrının anksiyeteyle ilişkili olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Kesitsel ve prospektif tipteki çalışmamızda 01.06.2024-31.08.2024 tarihleri arasında göğüs ağrısıyla başvuran 18-65 yaş aralığındaki 105 hastadan oluşan vaka grubu ve bu hastalarla aynı yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyinde göğüs ağrısı dışında bir nedenle başvuran 105 kişilik kontrol grubu prospektif olarak değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik verilerin ve göğüs ağrısının karakterinin sorgulandığı bir form ve Sürekli-Durumluk Kaygı Envanteri (STAI) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların %54.3'ü kadın, %45.7'si erkekti. Yaş ortalamaları 34.6±10.7 idi. Göğüs ağrısı olan hastaların STAI-I puan ortalaması 42.8±10.4, STAI-II puan ortalaması 47.6±8.8 idi. Göğüs ağrısı olmayan hastaların ise STAI-I puan ortalaması 40±10.4, STAI-II puan ortalaması 44.5±8.07 idi. Göğüs ağrısı olan hastaların STAI-II ölçek puanları göğüs ağrısı olmayan hastalara göre anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0.006). Göğüs ağrısı olan hastalarda kadınların STAI-I ve STAI-II ölçek puanları erkeklere göre daha yüksek iken göğüs ağrısı olmayan grupta ölçek puanları açısından cinsiyetler arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (sırasıyla p=0.012 ve p=0.031).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Chest pain is one of the most common reasons for presentation to emergency departments, cardiology outpatient clinics and primary health care centers. This pain may be due to cardiac, pulmonary, gastroenterologic, musculoskeletal and psychiatric causes. In the majority of patients, pain is due to non-cardiac causes and chest pain due to psychiatric causes is seen in a significant proportion. In this study, we aimed to determine whether pain is related to anxiety by comparing trait and state anxiety levels of patients presenting to cardiology outpatient clinic with chest pain and patients presenting to family medicine for another reason. Materials and Methods: In our cross-sectional and prospective study, a case group of 105 patients aged 18-65 years who presented with chest pain between 01.06.2024 and 31.08.2024 and a control group of 105 patients of the same age, gender and educational level who presented with a reason other than chest pain were prospectively evaluated. A form inquiring sociodemographic data and the nature of chest pain and the Trait-State Anxiety Inventory (STAI) were used as data collection tools. The data obtained were analyzed using SPSS 27.0 program. Results: Of the patients, 54.3% were female and 45.7% were male. The mean age was 34.6±10.7 years. The mean STAI-I score of patients with chest pain was 42.8±10.4 and the mean STAI-II score was 47.6±8.8. In patients without chest pain, the mean STAI-I score was 40±10.4 and the mean STAI-II score was 44.5±8.07. STAI-II scale scores of patients with chest pain were significantly higher than those of patients without chest pain (p=0.006). While STAI-I and STAI-II scale scores of women were higher than men in patients with chest pain, no significant difference was found between genders in terms of scale scores in the group without chest pain (p=0.012 and p=0.031, respectively).