Cota melanoloma subsp. trapezuntica (Grierson) Oberpr. ve Greuter üzerinde farmakognozik çalışmalar
Cota melanoloma subsp. trapezuntica (Grierson) Oberpr. and Greuter
  1. Tez No: 930537
  2. Yazar: BİLAL ESLEM YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Cota melanoloma subsp. trapezuntica (Grierson) Oberpr. ve Greuter, Türkiye'de yetişen endemik bir bitki türüdür. Bu tez çalışması, daha önce hakkında çalışma C. melanoloma subsp. trapezuntica'nın uçucu yağ bileşimi Gaz Kromatografisi – Gaz Kromatografisi/Kütle Spektrometrisi ile belirlenmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen metanol ekstresinin analizi YPSK-KS/KS (LC-MS/MS) yöntemi ile yapılmış ve antimikrobiyal, antikandidal aktivitelerine bakılmıştır. Bitkisel materyalden hidrodistilasyon ve mikrodistilasyon yöntemleriyle elde edilen uçucu yağlar GC-GC/MS sistemi ile analiz edilmiştir. Hidrodistilasyonla elde edilen uçucu yağda ana bileşik olarak karyofilen oksit (%10.4), pentakosan (%10.2), β- karyofillen (%9.5), trikosan (%8.7) bulunmuştur. Mikrodistilasyon çiçek ve herba uçucu yağlarında elde edilen ana bileşenler sırasıyla; linalil asetat (%16.6, 25.5), -pinen (%12.7, 4.4), linalol (%11.3, 18.6), elemol (%9.4, 11.7) ve hekzadekanoik asit (%5.1, 1.5) olarak bulunmuştur. Metanol ekstresinin YPSK-KS/KS analizi sonucunda 3-kafeoilkinik asit, dihidroksikumarin glukozit, 5-kafeoilkinik asit, kafeik asit, feruloilkinik asit, trikafeoilkinik asit, 4,5-O-dikafeoilkinik asit, quercetin glukozit, 3,5-O-dikafeoilkinik asit, 1,5-O-dikafeoilkinik asit, patuletin glukozit, luteolin glukozit, rutin, luteolin glukuronit, 3,4-O-dikafeoilkinik asit, kersetin asetil glukozit, izoramnetin glukozit, homoplantaginin, apigenin glukuronit, izoramnetin rutinozit, izoramnetin, luteolin tespit edilmiştir. Metanol ekstresi üzerinde yapılan antibakteriyel ve antifungal aktivite çalışmaları, belirli mikroorganizmalara karşı sınırlı bir etkisinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Cota melanoloma subsp. trapezuntica (Grierson) Oberpr. and Greuter, is an endemic plant species growing in Turkey. This thesis study was carried out by determining the essential oil composition of C. melanoloma subsp. trapezuntica by Gas Chromatography - Gas Chromatography/Mass Spectrometry, which was previously studied. The analysis of the methanol extract obtained within the scope of the study was carried out by LC-MS/MS method and its antimicrobial, anticandidal activities were examined. The essential oils obtained from plant material by hydrodistillation and microdistillation methods were analyzed by GC-GC/MS system. Caryophyllene oxide (10.4%), pentacosane (10.2%), β-caryophyllene (9.5%), and trichosan (8.7%) were found as the main compounds in the essential oil obtained by hydrodistillation. The main components obtained in microdistilled flower and herb essential oils were; linalyl acetate (16.6%, 25.5%), β-pinene (12.7%, 4.4%), linalool (11.3%, 18.6%), elemol (9.4%, 11.7%) and hexadecanoic acid (5.1%, 1.5%) were found. As a result of YPSK-KS/KS analysis of methanol extract, 3-caffeoylquinic acid, dihydroxycoumarin glucoside, 5-caffeoylquinic acid, caffeic acid, feruloylquinic acid, tricaffeoylquinic acid, 4.5-O-dicaffeoylquinic acid, quercetin glucoside, 3.5-O- dicaffeoylquinic acid, 1.5-O-dicaffeoylquinic acid, patuletin glucoside, luteolin glucoside, rutin, luteolin glucuronide, 3.4-O-dicaffeoylquinic acid, quercetin acetyl glucoside, isorhamnetin glucoside, homoplantaginin, apigenin glucuronide, isorhamnetin rutinoside, isorhamnetin, luteolin were detected. Antibacterial and antifungal activity studies conducted on methanol extract revealed that it has a limited effect against certain microorganisms.