Dayanıklılık sporcularında solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonları ve Maks VO2 düzeyini etkiler mi?
Does respiration affect muscle strength, respiratory functions and Max VO2 level in endurance athletes?
- Tez No: 930538
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın amacı, dayanıklılık sporcularından elde edilen solunum kas kuvvet parametrelerinin, solunum fonksiyonu parametreleri ve aerobik kapasite düzeyi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmaya 23 kadın, 47 erkek olmak üzere 70 dayanıklılık sporcusu gönüllü olarak katıldı. Araştırmanın etik onayı Gazi Üniversitesi Etik Kurulu'ndan (No: 2023-1133) alındı. Sporcuların solunum fonksiyonu ve solunum kas kuvveti dijital spirometre ile değerlendirildi. Solunum enduransının ölçümü için Power Breathe K5® solunum kas egzersiz sistemi kullanıldı. Maksimum oksijen alımı (MaksVO2), kardiyopulmoner egzersiz test sistemi (Cosmed K5) kullanılarak değerlendirildi. Araştırmanın sonucunda; kadın dayanıklılık sporcularında MIP ve MEP değerleri maksimum yükte PETCO2 değeri ile ilişkili bulundu. Erkek dayanıklılık sporcularında MEP değeri maksimum yükte PETCO2 değeri ile, maksimum yükte PETO2, ile, MaksVO2 değeri ile, SKN'da VO2 değeri ile, SE'de VO2 değeri ile ilişkili bulundu. Ayrıca, erkek dayanıklılık sporcularında MIP değeri SKN'da VCO2 değeri ile ve maksimum yükte TV değeri ile ilişkili olarak bulundu. İncelenen diğer solunum ve Maks VO2 alt parametreleri solunum kas kuvveti ile ilişkili değildi. Araştırma sonuçları aerobik performansın en önemli göstergesi olan maksimal oksijen tüketimi ve alt parametreleri ile solunum kasları arasında ilişkiler olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of respiratory muscle strength parameters obtained from endurance athletes on respiratory function parameters and aerobic capacity levels. A total of 70 endurance athletes, 23 females and 47 males, voluntarily participated with the study. Ethical approval for the study was received from Gazi University Ethics Committee (No: 2023-1133). Respiratory function and respiratory muscle strength of the athletes were measured with a digital spirometer. The Power Breathe K5® respiratory muscle exercise system was used to measure respiratory endurance. Maximum oxygen uptake (VO2 Max) was assessed using the cardiopulmonary exercise testing system (Cosmed K5). As a result of the research; MIP and MEP values were determined to be related to PETCO2 value at maximum load in female endurance athletes. In male endurance athletes, MEP values were determined to be related to PETCO2 values at maximum load, PETO2 values at maximum load, MaxVO2 values, VO2 values at SKN, and VO2 values at SE. Additionally, in male endurance athletes, the MIP value was determined to be related to the VCO2 value at SKN and the TV value at maximum load. Other respiratory and VO2 Max sub parameters examined were not associated with respiratory muscle strength. Research results reveal that there are relationships between maximal oxygen consumption which is the most important indicator of aerobic performance and its sub-parameters and respiratory muscles.