Romantik ilişkilerde bağlanma stilleri, mükemmeliyetçilik ve kendini açma düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of attachment styles, perfectionism, and self-disclosure levels in romantic relationships
- Tez No: 930536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, romantik ilişkilerde bağlanma stilleri, mükemmeliyetçilik ve kendini açma düzeyi arasındaki ilişkileri incelemek ve bu değişkenlerin demografik özelliklerle ilişkisini değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan, 18-65 yaş aralığında ve en az bir kez romantik ilişki deneyimi olan 443 kişi oluşturmuştur. Veriler, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, İkili İlişkilerde Olumlu Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Kendini Açma Düzeyi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için Pearson Korelasyon analizi uygulanmış, aracı değişken etkisini test etmek amacıyla“Bootstrap”yöntemini içeren Process Macro 4.2 kullanılmıştır. Ayrıca, demografik değişkenler ile ölçek puanları arasındaki farklılıkları belirlemek için Bağımsız Örneklemler t-testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, kaçınmacı bağlanmanın Farklılık alt boyutuyla pozitif yönde orta düzeyde bir ilişkiye sahip olduğunu; ancak romantik ilişkilerde kendini açma, açıklık, iletişim, cinsel yakınlık ve duygulanım boyutlarıyla negatif yönde güçlü düzeyde anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Kaygılı bağlanma, Farklılık ve Yüksek Standartlar alt boyutlarıyla pozitif yönde anlamlı ilişkiler sergilerken, kendini açma ve diğer duygusal yakınlık boyutlarıyla negatif yönde anlamlı ilişkiler göstermiştir. Yüksek Standartlar, kendini açma, açıklık, iletişim ve duygulanım ile pozitif ancak zayıf düzeyde bir ilişki göstermiştir. Çalışmanın bulguları, bağlanma stilleri, olumlu ve olumsuz mükemmeliyetçilik ile romantik ilişkilerde kendini açma düzeyi arasındaki ilişkinin varlığını ortaya koymuş; bağlanma stilleri ile kendini açma düzeyi arasındaki ilişkide olumlu ve olumsuz mükemmeliyetçiliğin aracılık rolünü vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between attachment styles, perfectionism and self-disclosure level in romantic relationships and to evaluate the relationship between these variables and demographic characteristics. The sample of the study consisted of 443 people living in Turkey, between the ages of 18-65 and having at least one romantic relationship experience. The data were collected using the Inventory of Experiences in Close Relationships-II, the Positive Negative Perfectionism in Dual Relationships Scale, and the Self-Disclosure Level in Romantic Relationships Scale. Pearson Correlation analysis was applied to evaluate the relationships between the variables, and Process Macro 4.2, which includes the 'Bootstrap' method, was used to test the mediating variable effect. In addition, Independent Samples t-test and ANOVA analyses were performed to determine the differences between demographic variables and scale scores. The results revealed that avoidant attachment had a moderate positive relationship with the Difference subdimension; however, it showed strong negative relationships with the dimensions of self-disclosure, openness, communication, sexual intimacy and affect in romantic relationships. While anxious attachment showed significant positive relationships with Difference and High Standards sub-dimensions, it showed significant negative relationships with self-disclosure and other emotional intimacy dimensions. High Standards showed a positive but weak relationship with self-disclosure, openness, communication and affect. The findings of the study revealed the existence of a relationship between attachment styles, positive and negative perfectionism and the level of self-disclosure in romantic relationships, and emphasised the mediating role of positive and negative perfectionism in the relationship between attachment styles and self-disclosure.