Yoğun bakım hastalarında egzersiz grubuna kıyasla egzersiz ve nöromusküler elektriksel stimülasyon grubunun hasta mortalitesine, mekanik ventilasyondan ayrılma süresine, ybü'de ve hastanede kalış süresine, kas gücüne, fonksiyonel durumuna, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesine etkisi
The impact of neuromuscular electrical stimulation combined with exercise compared to exercise alone on patient mortality, weaning from mechanical ventilation, length of icu and hospital stay, muscle strength, functional status, and health-related quality of life in icu patients
- Tez No: 930541
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yoğun Bakım Ünitesine yatışı yapılan kritik hastalar yatışlarının ilk günlerinden itibaren bir tür kas güçsüzlüğüyle karşı karşıya kalırlar. Nedeni herhangi bir nöromusküler hastalıkla açıklanamayan bu kas güçsüzlüğüne Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) kaynaklı olduğu için Yoğun Bakım Ünitesinde Edinilmiş Güçsüzlük (YBÜ-EG) denir. Yoğun Bakım Ünitesinde Edinilmiş Güçsüzlük ventilatörden ayrılma zorluğu, uzamış YBÜ kalış süresi, daha yüksek hastane maliyetleri ile ilişkilidir ve uzun dönem morbiditeyi ve mortaliteyi arttırır. Çalışmamızda YBÜ-EG'nin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri olan Nöromusküler Elektriksel Stimülasyon (NMES) cihazıyla elektriksel stimülasyon verilmesi yöntemini inceledik. Çalışmamızın primer amacı NMES'in hasta mortalitesine, mekanik ventilatörden ayrılma süresine, YBÜ'de ve hastanede kalış süresine etkisiydi. Sekonder amaç olarak da NMES'in hastaların kas gücüne, fonksiyonel durumuna ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesine olan etkisini inceledik. Çalışma, Anesteziyoloji ve Reanimasyon YBÜ-1 ve 2'de takipli olan dahil etme ve dışlama kriterlerini karşılayan hastalar Grup I ve Grup II olmak üzere 2 gruba ayrılarak yapıldı. Her hastanın girişte üst ve alt ekstremite kas gücü ölçüldü. Üst ekstremite için el dinamometresiyle üst ekstremite gücü baskın olan el referans alanırak ölçüm yapıldı. Alt ektremite kas gücü ise manuel kas gücü testi ile ölçüldü. Hastaların fonksiyonel durumunlarını belirlemek için FIM ölçeği, sağlıkla ilişkili yaşam kaliteleri için SF-36 testi kullanıldı. Tedavi verilirken Grup I'e sadece Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından belirlenmiş fizik egzersizler, Grup II'ye ise belirlenen fizik egzersizleriyle birlikte biceps ve quadriceps kasları hedeflenecek şekilde belirlenen voltajlarda Nöromusküler Elektriksel Stimülasyon işlemi uygulandı. Gruplar arasında mortalite açısından bir fark saptanmamıştır (p=0,569).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPACT OF NEUROMUSCULAR ELECTRICAL STIMULATION COMBINED WITH EXERCISE COMPARED TO EXERCISE ALONE ON PATIENT MORTALITY, WEANING FROM MECHANICAL VENTILATION, LENGTH OF ICU AND HOSPITAL STAY, MUSCLE STRENGTH, FUNCTIONAL STATUS, AND HEALTH-RELATED QUALITY OF LIFE IN ICU PATIENTS Critically ill patients admitted to the Intensive Care Unit (ICU) often encounter muscle weakness from the early days of their admission. This weakness, not attributable to any neuromuscular disease, is termed ICU-Acquired Weakness (ICU-AW) due to its association with the ICU environment. ICU-AW is linked with difficulty in weaning from the ventilator, prolonged ICU stays, increased hospital costs, and higher long-term morbidity and mortality. In our study, we investigated the method of electrical stimulation using a Neuromuscular Electrical Stimulation (NMES) device, which is one of the methods used for the prevention and treatment of ICU-AW. The primary outcome of our study was the effect of NMES on patient mortality, duration of mechanical ventilation, and length of stay in the ICU and hospital. As secondary outcomes, we also examined the impact of NMES on muscle strength, functional status, and health-related quality of life. The study was conducted on patients who met the inclusion and exclusion criteria and were followed in Anesthesiology and Reanimation ICU-1 and ICU-2. Patients were divided into two groups. Muscle strength of the upper and lower extremities was measured at baseline for each patient. Upper extremity strength was assessed using a hand dynamometer, referencing the dominant hand. Lower extremity muscle strength was measured using a manual muscle test. To determine the functional status of the patients, the Functional Independence Measure (FIM) scale was used, and the SF-36 test was employed to assess health-related quality of life. During treatment, Group I received only the exercises prescribed by the Physical Therapy and Rehabilitation Department, while Group II received both the prescribed physical exercises and NMES at targeted voltages for the biceps and quadriceps muscles. No difference in mortality was found between the groups (p=0.569).