Using radiomics for predicting the HPVstatus of orophanaryngeal tumors
Orofaringeal tümörlerin HPV durumunutahmin etmek için radiyomik kullanımı
  1. Tez No: 930572
  2. Yazar: KÜBRA SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT GÜVENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
İnsan papillomavirüsü (HPV) durumunun, orofarengeal kanser tedavi seçimi üzerinde önemli sonuçlarÿ vardır. Altın standart, bir biyopsi yapmaktır. Bu makalenin amacı, HPV durumunun belirlenmesi için yeni bir bilgisayarlı tomografi (BT) radiomics tabanlı invaziv olmayan bir çözüm geliştirmek ve rutin klinik uygulamada uygun ve doğru bir alternatif olup olamayacağını araştırmaktır. 238 hastanın BT taramaları normalize edilmiş ve yeniden örnekleme yapılmıştır. Segmentli BT taramalarından, 1142 radiomics özelliği elde edilebilmiştir. Radiomik özelliklerin sayısı, korelasyon katsayısı analizi uygulanarak azaltılmış ve 1142 özellikten 25'i geriye doğru eleme ve rastgele orman özellik önem analizi kullanılarak seçilmiştir. Eğitim seti için veri dengesini sağlamak için Random Over-Sampling (ROSE) örnekleme algoritması uygulanmış ve sonuç olarak, eğitim setinin HPV sınıfları için her biri için 161 örnek elde edilmiştir. Bir Rastgele Orman (RF) sınıflandırma algoritması, beş kat çapraz doğrulama (CV) kullanılarak bir tahmin modeli olarak uygulanmıştır. Model etkinliği, kullanılmayan dengesiz verilerin %20'si üzerinde tek başına değerlendirilmiştir. Modelin rutin uygulanabilirliği, önceki araştırmalar ve biyopsi prosedürleri için bildirilen hata oranları göz önünde bulundurularak araştırılmıştır. HPV durumu, RF algoritması ile %91 doğruluk (95% CI: 83-99) ve test verilerinde 0.77 (95% CI: 65-89) AUC ile doğru bir şekilde tahmin edilebilmiştir. HPV durumu, BT görüntülerinden invaziv olmayan bir şekilde doğru bir şekilde tahmin edilebilir. Hata oranları bir biyopsiye kıyasla benzerdir. Ancak, standartlaşma, yorumlanabilirlik, sağlamlık ve tekrarlanabilirlik konularında gelecek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Determining human papillomavirus (HPV) status is crucial for the appropriate treatment for oropharyngeal cancer, traditionally achieved through a biopsy. This paper aims to create a new noninvasive method using computed tomography (CT) radiomics for determining HPV status and to explore its potential viability and accuracy as an alternative in routine clinical practice. 238 patients' CT scans were normalized and resampled. From the segmented CT scans, 1142 radiomics features could be obtained.The number of radiomic variables was reduced by employing correlation coefficient analysis, and 25 out of 1142 features were chosen by using backward elimination and random forest feature importance analysis. The Random Over-Sampling (ROSE) algorithm was applied to the training set to balance the data, resulting in 161 samples for each HPV class. A Random Forest (RF) classification algorithm was employed as the prediction model, utilizing five-fold cross-validation (CV). Model accuracy was evaluated using the remaining 20% of the imbalanced data. The practical utility of the model was explored in light of previous research and error rates associated with biopsy procedures. The RF algorithm accurately identified HPV status with 91% accuracy (95% CI: 83-99) and an area under the curve (AUC) of 0.77 (95% CI: 65-89) in the testing dataset. HPV status could be accurately predicted non-invasively from CT images.The error rates were similar to those observed in biopsy procedures. Nevertheless, further efforts are required to enhance standardization, interpretability, robustness, and reproducibility in future work.