Predicting kidney tumor subtype from CT images using radiomics and clinical features
Radyomik ve klinik özellikler kullanılarak BT görüntülerinden böbrek tümörü tipinin belirlenmesi
- Tez No: 751817
- Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT GÜVENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetimde Muhasebe ve Finansal Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, radyomik ve klinik veriler kullanılarak BT görüntülerinden böbrek tümörü tipinin (berrak hücreli veya berrak hücreli olmayan) tespit edilmesinde makine öğrenimi algoritmalarının performanslarını karşılaştırmayı hedeflemektedir. Çalışmada TCIA'nın KiTS-19 Yarışması'nda bulunan 192 malign böbrek tümörü BT görüntüsü (142 berrak hücreli, 50 diğer tip) kullanılmıştır. Özellikler 3 boyutlu görüntü kesitlerinin tümü kullanılarak çıkarılmıştır. Başlangıçta çıkarılan özellik sayısı, 1130 radyomik ve 27 klinik olmak üzere toplam 1157'dir. Kruskal Wallis - ANOVA testi ardından Lasso Regresyon metodu uygulanarak modellerde kullanılacak 8 özellik seçilmiştir. Bu aşamada tüm klinik özellikler elenmiştir. Eğitim kümesi sınıfları SMOTE metodu kullanılarak dengelenmiştir. Seçilen özellikler için eğitim kümesi verileri kullanılarak Coarse Gaussian SVM ve Subspace Discriminant algoritmaları eğitilmiştir. Coarse Gaussian SVM için eğitim süresi 0.47 sn ve tahmin hızı yaklaşık 11000 göz/sn iken; Subspace Discriminant için bu değerler sırasıyla 4.1 sn ve yaklaşık 960 göz/sn olarak gözlemlenmiştir. Coarse Gaussian SVM için ROC puanı 0.86 bulunurken, Subspace Discriminant için 0.85 olarak hesaplanmıştır. İki model de çalışmanın amacı olan böbrek tümörü tipi sınıflandırması için umut verici sonuçlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the performance of machine learning methods in predicting the subtype (clear-cell vs. non-clear-cell) of kidney tumors using clinical patient and radiomics data from CT images. CT images of 192 malignant kidney tumor cases (142 clear-cell, 50 other) from TCIA's KiTS-19 Challenge were used in the study. There were several different tumor subtypes in the other group, most of them being chromophobe or papillary RCC. Patient clinical data were combined with the radiomic features extracted from CT images. Features were extracted from 3D images and all of the slices were included in the feature extraction process. Initial dataset consisted of 1157 features of which 1130 were radiomics and 27 were clinical. Features were selected using Kruskal Wallis - ANOVA test followed by Lasso Regression. After feature selection, 8 radiomic features remained. None of the clinical features were considered important for our model as a result. Training set classes were balanced using SMOTE. Training data with the selected features were used to train the Coarse Gaussian SVM and Subspace Discriminant classifiers. Coarse Gaussian SVM was faster compared to Subspace Discriminant with a training time of 0.47 sec and 11000 obs/sec prediction speed. Training duration of Subspace Discriminant was 4.1 sec with 960 obs/sec prediction speed. For Coarse Gaussian SVM was found as 0.86 while for Subspace Discriminant AUC was 0.85. Both models produced promising results on classifying malignant tumors as ccRCC or non-ccRCC.