Meleis'in geçiş teorisine göre temellendirilmiş hemşirelik yaklaşımının, akut miyokard enfarktüsü geçiren hastaların; kalp yaşam kalitesine ve uyuma etkisi
Nursing approach based on Meleis's transition theory, patients suffering from acute myocardial infarction; effect on cardiac quality of life and adaptation
- Tez No: 930635
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHŞAN ÇEVİK AKYIL, PROF. DR. GÜLENGÜN TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırmada Meleis'in geçiş teorisine göre temellendirilmiş hemşirelik yaklaşımının, AMI geçiren hastaların; kalp yaşam kalitesine ve uyuma etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Deneysel basit randomize kontrollü bu çalışma Aydın Devlet Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde Akut Miyokard Enfarktüsü tanısı ile koroner anjiyo yapılan örnekleme dahil edilme kriterlerine uyan (53 müdahale, 53 kontrol) toplam 106 hasta ile Aralık 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Meleis'in geçiş teorisine göre oluşturulmuş Tanıtıcı Bilgi Formu ile Psikososyal Uyum Öz Bildirim Ölçeği (PAIS-SR) ve MacNew Kalp Hastalığı Sağlıkla ilgili Yaşam Kalitesi Anketi kullanılmıştır. Müdahale ve kontrol grubundaki hastalarla ilk temas hastanede kurulmuştur. Yasal bilgilendirmeler yapılıp ve izinler aldıktan sonra Müdahale grubundaki hastalar taburculuktan sonraki 15. günde evlerinde ziyaret edilmiş. Tanıtıcı form ve ölçekler uygulandıktan sonra Meleis'in geçiş teorisine göre temellendirilmiş eğitim kitapçığı ile eğitim verilmiştir. Hasta ile 1. hastane Kontrollünden sonra 15'er gün arayla üç telefon görüşmesi daha yapılmış süreç değerlendirilmiştir. Taburcu olduktan sonraki üçüncü ayda hasta poliklinik kontrolüne çağırılarak; rutin kan takipleri ile boy kilo ölçümü yapılmış ve ölçekler ile tanıtıcı bilgi formu uygulanarak süreç tamamlanmıştır. Kontrol grubu ile hastane taburculuğu sonrası 15.günde ev ziyareti yapılarak ilgili formlar ve ölçekler doldurulmuş,1. ve 3. ay kontrolünde hastaneye gelen hastanın rutin kan takipleri ile kilo ölçümü yapılmıştır. 3. Ay kontrolünde hastaya iligili formlar ve ölçekler hastanede uygulanmış ve eğitim uygulanarak süreç bitirlmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler, normal dağılım gösteren karşılaştırmalarda Student t test, Paired Samples test, pearson Ki-kare testi; normal dağılım dışı karşılaştırmalarda Mann Whitney U, Wilcoxon testleri kullanılmıştır. Araştırmanın gerçekleştirilmesi için gerekli olan etik kurul izni, kurum izni, ölçek kullanım izni ve katılımcı yazılı onayları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the nursing approach based on Meleis's transition theory was used in patients suffering from acute myocardial infarction; It was aimed to determine its effect on cardiac quality of life and adaptation. Method: This experimental randomized controlled study was conducted between December 2023 and December 2024 with a total of 106 patients, 53 intervention and 53 control groups, who underwent coronary angiography and treatment with the diagnosis of Acute Myocardial Infarction at the Aydın State Hospital Cardiology Clinic, and who met the inclusion criteria in the sample. The Personal Information Form based on Meleis's transition theory, the Psychosocial Adjustment Self-Report Scale (PAIS-SR), and the MacNew Heart Disease Health-Related Quality of Life Questionnaire were used to collect data. The first contact with the patients in the experimental and control groups was established in the hospital. After legal information was provided and permissions were obtained, the patients in the experimental group were visited at their homes on the 15th day after discharge. After the personal form and scales were applied, education was provided with the education booklet based on Meleis's transition theory. Three more telephone interviews were made with the patient at 15-day intervals after the 1st Hospital Control and the process was evaluated. In the third month after discharge, the patient was called for a polyclinic check-up; routine blood tests and height and weight measurements were performed, and the process was completed by applying scales and a personal information form in a suitable quiet room in the hospital. In the control group, forms and scales related to the home visit were recorded on the 15th day after hospital discharge, and the patients' height and weight values were arranged with routine blood follow-ups at the 1st and 3rd months. At the 3rd month control, relevant forms and scales were applied and the process was finalized by training. In evaluating the data; descriptive statistical analyses, Student's t test, Paired Samples test, Pearson Chi-square test for normally distributed comparisons; Mann Whitney U and Wilcoxon tests were used for non-normal distribution comparisons. Ethics committee permission, institutional permission, scale use permission and participant written consents required to conduct the research were obtained.