The effects of online quizzes on esl learners
Çevrimiçi sınavların esl öğrenenler üzerindeki
  1. Tez No: 930636
  2. Yazar: NADİA NEDAL IBRAHİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERKUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin hedef kültür farkındalıklarını geliştirme konusunu ele almaktadır. Bu amaçla, kültür ve hedef kültür farkındalığı gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca, kültür eğitiminin faydaları da listelenmiştir. Bu tez, kültür eğitimi ile ilgili temel ilkeleri incelemekte ve önerilen İngilizceyi yabancı dil olarak öğretme ile ilgili olan yaklaşım, teknik ve eğitici materyalleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Assessment is an integral component of education that is designed to monitor teaching and learning processes, accountability measures, and improvement projects. The aim of this research was to examine the impact of online quizzes on ESL students' learning experiences and preferences. This quantitative research study was carried out at Dasman Bilingual School, based in Kuwait. The study involved 364 students in Grade 11 to assess their attitude towards online quizzes. Kahoot surveys were issued to the participants to fill out. The findings noted that 76.4% of the students preferred online to standard quizzes due to the high level of interactivity, 38% of the participants said that quizzes lead to stress, and 50.5% of participants indicated that online quizzes had positive effects on their English language proficiency. 76.4% affirmed that online quizzes enhanced their grades, suggesting a correlation between online quizzes and performance. In light of these findings, the study concludes that the Grade 11 students preferred the use of online quizzes as they enhanced their attention and performance. However, existing gaps imply that there is room for improvement in certain areas when it comes to using digital assessment techniques, particularly subject interest and questions focusing on the improvement of English proficiency.