Diyaliz hastalarının pnömokok aşısı olma niyetlerinin incelenmesi
Examination of dialysis patients' intentions to receivepneumococcal vaccination
  1. Tez No: 930737
  2. Yazar: SONGÜL ASLANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMER TECEN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada; hemodiyaliz hastalarında pnömokok hastalığı ve aşısı ile ilgili bilgi düzeyini tespit etmek, bu hasta grubunda eczacı liderliğindeki eğitim müdahalelerinin; hastaların pnömokok hastalığı ve aşısı ile ilgili tutumları üzerindeki ve eğitim sonrası aşılanma oranları üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmaktadır. Ayrıca hastalarda pnömokok aşılanma davranışını etkileyen faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, Ekim 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında Yunus Emre Devlet Hastanesi'nin diyaliz merkezinde yürütülmüştür. Katılımcılara, pnömokok hastalığı ve aşısı hakkında anket uygulanmış sonrasında eczacı tarafından pnömokok hastalığı ve aşısı hakkında eğitim broşürü dağıtılarak eğitim verilmiştir. Eğitimden 3 ay sonra hastaların pnömokok aşısı hakkındaki tutumu ve aşı olma durumu değerlendirilmiş, aşı olma durumunu etkileyen engeller tepit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada hemodiyaliz hastalarında pnömokok hastalığı ve aşısı ile ilgili önemli düzeyde bilgi ve farkındalık eksikliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the level of knowledge about pneumococcal disease and its vaccine among hemodialysis patients, and to identify the impact of pharmacist-led educational interventions on the attitudes of these patients towards pneumococcal disease and its vaccine, as well as the vaccination rates after the education. Additionally, factors affecting the pneumococcal vaccination behavior in patients were attempted to be identified. The study was conducted between October 2023 and May 2024 at the dialysis center of a state hospital. Participants were surveyed about pneumococcal disease and its vaccine, and afterwards, a pharmacist distributed an educational brochure on pneumococcal disease and its vaccine to provide training. Three months after the training, the patients' attitudes towards the pneumococcal vaccine and their vaccination status were evaluated, and the barriers affecting vaccination were identified. The study found a significant lack of knowledge and awareness regarding pneumococcal disease and its vaccine among hemodialysis patients.