Internal karotid arter anevrizmalarının morfometrik analizi: Anevrizma boyutu, parent arter çapı ve kanama riski ilişkisi
Morphometric analysis of internal carotid artery aneurysms: Relationship between aneurysm size, parent artery diameter and bleeding risk
  1. Tez No: 930738
  2. Yazar: GÖKHAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN DAĞLIOĞLU, UZMAN MUSA ONUR ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: İnternal Karotid Arter(ICA) anevrizmaları Serebral anevrizmaların önemli bir bölümünü oluşturur. takip ve tedavi süreçleri esnasında anevrizmaların rüptürü ve oluşabilecek diğer komplikasyonların mortal ve morbit seyretmesi nedeniyle önemlidir. Bu nedenle rüptür riskinin tahmin edilebilir olması klinik yönetim açısından önem arz etmektedir. Parent arter anevrizmanın bulunduğu ana vasküler yapıdır. bu arterin çapının anevrizma çapına oranının anevrizma rüptürünü öngörmede önemli bir parametre olduğunu düşünmekteyiz bu nedenle bu çalışmada parent arter çapının anevrizma çapına oranının rüptür üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:Ocak 2022- Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi beyin cerrahi kliniğine başvuran ve tedavi edilen hastaların radyolojik ve klinik verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş , cinsiyet , sigara içme durumları , eşlik eden hipertansiyon , Subaraknoid kanama(SAK) veya hangi şikayet ile başvurduğu , SAK ile başvurduysa ICA anevrizmasına bağlı SAK olup olmadığı , Parent arter ve anevrizma çaplar Radiant DICOM Viewer 2025.1 programı ile ölçüldü. Hastaların preoperatif ve postoperatif 1,6.12. ay Modifiye Rankin Skorlaması(mRS) puanları not edildi. Postop 6. ay Digital Subtraction Angiografi(DSA) ve 1. yılda Manyetik Rezonans Angiografi(MRA) ile kontrol görüntülemeler yapıldı. Bununla beraber hastaların peroperatif gelişen komplikasyonlar , mortalite ve morbiditesi değerlendirildi. Bulgular:Çalışmamıza 181 hasta dahil edildi bu hastalarda toplam 181 anevrizma tedavi edildi. Bu hastalardan 133 kişi kadın cinsiyetinde, 48 kişi erkek cinsiyetindeydi. Tedavi edilen en genç hasta 16 yaşında iken en yaşlı hasta 93 yaşındaydı. hastaların yaş ortalaması (58,8 ± 14,0) şeklindeydi.Hastaların 118'inde(%65.2) tek anevrizma mevcutken 63(%34.8) hastada multipl anevrizma mevcuttu. Multipl anevrizması olanların segmentlere göre dağılımına baktığımızda ICA 42 anevrizma (%23.2) , MCA 34 anevrizma (%18.8) , ACOM\ACA 22 anevrizma (%12.2) , VB 11 anevrizma (%6.1) şeklindeydi.Sigara kullanan hasta sayısı 47 (%26) iken hayatının bir döneminde sigara kullanmış ve 1 yıldan uzun süredir kullanmayan hasta sayısı 8(%4.4) idi.Hipertansif hasta sayısı 92'ydi(%50.8) Hastaların 52'sinde(%28.7) SAK öyküsü mevcuttu SAK geçirenlere baktığımızda bu hastaların 31'i (%59.6) çalışılan anevrizmaya bağlı SAK geçirmiş.
Özet (Çeviri)
Objective: Internal Carotid Artery (ICA) aneurysms constitute a significant portion of cerebral aneurysms. Their rupture and other possible complications during follow-up and treatment processes can lead to severe morbidity and mortality, making them critically important. Therefore, the ability to predict rupture risk is crucial for clinical management. The parent artery is the primary vascular structure where the aneurysm is located. We hypothesize that the ratio of this artery's diameter to the aneurysm diameter is a significant parameter in predicting aneurysm rupture. Thus, this study aims to evaluate the effect of the parent artery diameter-to-aneurysm diameter ratio on rupture. Materials and Methods: The radiological and clinical data of patients who presented to and were treated at the Neurosurgery Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between January 2022 and December 2022 were retrospectively reviewed. Patients' age, gender, smoking status, presence of hypertension, history of subarachnoid hemorrhage (SAH), presenting symptoms, whether SAH was due to ICA aneurysm, and parent artery and aneurysm diameters were measured using the Radiant DICOM Viewer 2025.1 software. Patients' preoperative and postoperative modified Rankin Scale (mRS) scores at 1, 6, and 12 months were recorded. Follow-up imaging was performed with Digital Subtraction Angiography (DSA) at the 6-month postoperative mark and Magnetic Resonance Angiography (MRA) at the 1-year postoperative mark. Additionally, intraoperative complications, mortality, and morbidity were assessed. Results: A total of 181 patients were included in the study, with 181 aneurysms treated. Among these, 133 patients were female, and 48 were male. The youngest treated patient was 16 years old, while the oldest was 93 years old, with a mean age of 58.8 ± 14.0 years. A single aneurysm was present in 118 patients (65.2%), while 63 patients (34.8%) had multiple aneurysms. The distribution of multiple aneurysms by segment was as follows: ICA (42 aneurysms, 23.2%), MCA (34 aneurysms, 18.8%), ACOM/ACA (22 aneurysms, 12.2%), and VB (11 aneurysms, 6.1%). Among the patients, 47 (26%) were active smokers, while 8 (4.4%) had quit smoking for more than a year. A total of 92 patients (50.8%) had hypertension. A history of SAH was present in 52 patients (28.7%), with 31 (59.6%) experiencing SAH due to the studied aneurysm and 21 (40.4%) due to aneurysms in other locations. Of the aneurysms treated, 163 (90.1%) were saccular, 14 (7.7%) were fusiform, and 4 (2.2%) were nonspecific types. Treatment methods included flow diverter (FD) alone in 112 aneurysms (61.9%), FD + coil in the same session in 37 (20.4%), staged FD + coil in 17 (9.4%), stent + coil in 11 (6.1%), and coil alone in 2 (1.1%). The mean proximal parent artery diameter was 3.9 ± 0.6 mm, the distal diameter was 3.6 ± 0.7 mm, and the total mean diameter was 3.7 ± 0.6 mm. The mean aneurysm width was 6.1 ± 4.4 mm, height was 6.8 ± 5.4 mm, and mean diameter was 6.5 ± 4.8 mm. The mean aneurysm neck width was 3.5 ± 1.6 mm.