İnek sütü proteini alerjisi tanılı bebeklerde eliminasyon diyetinin intestinal mukus bariyeri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of elimination diet on intestinal mucus barrier in infants diagnosed with Cow's milk protein allergy
  1. Tez No: 930763
  2. Yazar: HİLAL ÇALIŞKAN İZGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnek sütü proteini alerjisi (İSPA), bebek ve küçük çocuklarda en sık görülen besin alerjisidir. Tedavisinde tek etkili yöntem, eliminasyon diyetinin uygulanmasıdır. Alerjik hastalıklar, bağışıklık sistemi üzerinde temel koruyucu özellikleri olan intestinal bariyer bölgelerinde başlar. İntestinal mukus tabakasının müsin 2 (MUC2) ve sekretuar İmmünoglobulin A (sIgA) içeriği bu savunma hattı için önemli bileşenlerdir. Bu araştırmada, IgE aracılı olmayan İSPA tanılı bebekler vaka grubunu, sağlıklı bebekler ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Vaka ve kontrol grubundaki MUC2 ve sIgA düzeylerinin belirlenmesi ve vaka grubuna uygulanan eliminasyon diyetinin bu parametreler üzerindeki etkileriyle birlikte büyüme, gelişme ve beslenme durumuna olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma 26 haftadan küçük, pediatrik alerji uzmanı tarafından İSPA tanısı alan 17 bebek ile 17 sağlıklı bebek ve bu bebeklerin anneleri ile yürütülmüştür. Çalışmanın başlangıcında ve vaka grubundaki bebekler için eliminasyon diyetinin sonlandığı dönem, kontrol grubundaki bebekler için çalışmaya alındıktan 3 ay sonra olmak üzere bebekler ve anneleri ile 2 defa görüşülmüştür. Bebekler ve annelerin sosyodemografik özellikleri ve sağlık anamnezi bir anket formu ile bebeklerin büyüme ve gelişme durumları antropometrik ölçümlerle, intestinal mukus bariyeri ise gaitadaki MUC2 ve sIgA düzeyleri ile değerlendirilmiştir. Hem annelerin hem de bebeklerin üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır ve annelerin diyete uyumları, bebeklerin ise besin tüketim durumları değerlendirilmiştir. Bebeklerin klinik semptomları ise İnek Sütü ile İlişkili Semptom Skoru (CoMiSS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Vaka grubunun eliminasyon diyeti uygulama süresi ortalama 1.9±0.79 aydır. Araştırmanın sonunda vaka grubundaki bebeklerin vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve yaşa göre vücut ağırlığı kontrol grubundan düşük bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak eliminasyon diyeti büyüme ve beslenme yetersizliklerine neden olabileceğinden takip edilmesi önemlidir. Ayrıca İSPA; MUC2 düzeyini artırmakta ve eliminasyon diyetiyle İSPA'lı bebeklerin mukus bariyer yapısı sağlıklı bireylere benzer duruma gelebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cow's milk protein allergy (CMPA) is the most common food allergy in infants and young children, for which elimination diet is the only effective treatment. Allergic disease originates in the intestinal barrier, where mucin 2 (MUC2) and secretory Immunoglobulin A (sIgA) are critical for defence. This study included infants with non-IgE mediated CMPA in the case group and healthy infants in the control group. The aim was to assess MUC2 and sIgA levels in both groups and to evaluate the effects of the elimination diet on these parameters, as well as on growth, development, and nutritional status. The study was included 17 infants with CMPA and 17 healthy infants under 26 weeks of age and their mothers. Data were collected at two time points: at the beginning and end of the elimination diet for case group, 3 months after recruitment for control group. A structured questionnaire was used to collect socio-demographic and health information. Growth and development were assessed by anthropometric measurements, and stool samples were collected to analyze MUC2 and sIgA levels. Three-day dietary records were obtained from both mothers and infants, and maternal dietary compliance and infant feding status were assessed. Infants' clinical symptoms were evaluated using the Cow's Milk Related Symptom Score (CoMiSS). The mean duration of the elimination diet in the case group was 1.9±0.79 months. At the end of the study, body weight, height and weight-for-age in the case group were lower than in the control group (p0.05). In conclusion, elimination diets may cause growth and nutritional deficiencies, it's important to follow up. In addition, CMPA increases MUC2 levels and the mucus barrier structure of infants with CMPA may become similar to that of healthy individuals on elimination diet.