Çocuklara yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan a1 seviyesi ders kitaplarındaki kültürel unsurların incelenmesi
Analysis of cultural elements in a1 level textbooks used in teaching Turkish as a foreign language to children
- Tez No: 930762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ FERHATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Dil ve kültür ayrılmaz iki parçadır. Hedef dilin öğrenimi ve öğretimi ancak o dilin kültürüyle iç içe gerçekleştirilebilir. Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni'ne uygun bir şekilde hazırlanan yabancı dil öğretim kitaplarında da günlük yaşam (yiyecek ve içecekler, yemek zamanları, sofra adabı, ulusal bayramlar, çalışma saatleri ve uygulamaları, hobiler, spor, okuma alışkanlıkları gibi boş zaman etkinlikleri), yaşam şartları (bölgesel, sınıfsal ve etnik farklılıklar, barınma olanakları, sosyal yardım düzenlemeleri), kişiler arası ilişkiler (toplumdaki sınıf yapısı ve sınıflar arası ilişkiler, cinsler arası ilişkiler, aile yapısı ve aile bireyleri arasındaki ilişkiler, nesiller arası ilişkiler, iş ortamındaki ilişkiler, toplum ile polis ve resmî görevliler arasındaki ilişkiler, ırk ve toplum ilişkileri, siyasi ve dinî gruplar arasındaki ilişkiler), değerler, inançlar ve tutumlar, beden dili, sosyal gelenekler (dakiklik, hediye, giyecek, davranış ve söyleyiş âdetleri) ve törensel davranışlar (doğum, evlilik, ölüm, dinî törenler ve ayinler) başlıklarına dikkat edilerek sosyokültürel bilgiler aktarılmaktadır. Aktarılan kültürel unsurlar öğrenicinin dil seviyesine ve yaşına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Dil öğreniminde kültürel unsurların aktarımı öğrenicilerin hedef dile yönelik olumlu tutumlar geliştirmelerine katkı sağlamaktadır. Öğrenicilerin kültürel farkındalıkları arttığından iletişim kurdukları hedef dil konuşurları ile iyi diyaloglar geliştirebilirler. Bu durum dil öğretim materyallerinin hazırlanmasında kültürel unsurların özenle seçilmesi ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına uygun hâle getirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada yaygın kullanılan çocuklara yönelik hazırlanmış yabancı dil olarak Türkçe A1 (başlangıç) seviyesi kitaplarındaki (Yeni Dünyam Türkçe, ABC Türkçe Çocuklar İçin Türkçe Öğretim Seti, Çocuklar İçin Türkçe, Maarif Türkçe) kültürel unsurlar listelenmiş ve Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni'nde geçen sosyokültürel bilgiler doğrultusunda incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve içerik analizi kullanılmıştır. Çocuklara yönelik yabancı dil olarak Türkçe kitaplarında kullanılan kültürel unsurlarda farklılıklar görüldüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language and culture are two inseparable parts. The learning and teaching of the target language can only be carried out intertwined with the culture of that language. Sociocultural features (everyday living e.g. food and drink, mealtimes, table manners, working hours, hobbies, sports; living conditions e.g. living standards, housing conditions; interpersonal relations between family members, generations, work situations; values, beliefs and attitudes e.g. social class, occupational groups, regional cultures; body language; social conventions e.g. punctuality, presents, length of stay and ritual behavior) are given in foreign language teaching books prepared in accordance with the Common European Framework of Reference for Languages. The cultural elements conveyed differ depending on the language level and age of the learner. The transfer of cultural elements in language learning contributes to the development of positive attitudes towards the target language. As learners' cultural awareness increases, they are able to have better communication with target language speakers. This situation requires careful selection of cultural elements in the preparation of language teaching materials and adapting them to the needs of the target audience. In this study, cultural elements were listed in the A1 (beginner) level books (Yeni Dünyam Türkçe, ABC Türkçe Çocuklar İçin Türkçe Öğretim Seti, Çocuklar İçin Türkçe, Maarif Türkçe) prepared for children and examined in line with the sociocultural features in the Common European Framework of Reference for Languages. Qualitative research methods such as document analysis and content analysis were used in the study. It has been found that there are differences in the cultural elements used in foreign language textbooks prepared for children.