Sistem girişlerine düzenlenen kaba kuvvet saldırılarına karşı çözüm önerisi geliştirilmesi
Developing a solution proposal against brute force attacks on system login procedures
  1. Tez No: 930778
  2. Yazar: MUSTAFA TOSYALI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERTUĞRUL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilişim teknolojilerinin hızlı gelişimi, network ortamına dahil olan cihaz sayısında olağanüstü bir artış yaşanmasına sebep olmuştur. Network sistemlerine dahil olan cihaz sayısındaki bu artış ve cihazların geniş coğrafyalara yayılması, cihazların fiziki yönetimi yerine uzaktan yönetim gerekliliği ve cihazlar üzerinde hizmet veren servise uzaktan erişimlerin önemini arttırmıştır. Bu nedenle hizmet alınan servislerine uzaktan kimlik doğrulama metotlarıyla erişilebilmesi için giriş panellerinin daha çok kullanılmasına sebep olmuştur. Bu yönetim panellerinin özellikle yetkisiz erişimlere de açık olacak şekilde bırakılması zorunlu durumlarda Kaba Kuvvet saldırılarına açık olması siber güvenlik sorunlarını beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada bilgisayar ağlarına bağlı cihazların birbirleri ile iletişimi sırasında network üzerinde gerçekleşen Kaba Kuvvet saldırılarına karşı bir çözüm önerisi verilmektedir. Çalışmada yaygın kullanılan birkaç uygulamaya yönelik yaşanılan Brute Force saldırıları sonrası network paketleri incelenmiş olup network paketlerinde bu saldırı tipinin tespitine yönelik doğru verilerin bazen elde edilmesinin imkânsız olduğu anlaşılmaktadır. Bu saldırı tespitinde en doğru veriyi, ilgili uygulamanın sunucu tarafında oluşturduğu log kayıtlarından tespit etmek olduğu anlaşılmış ve saldırının engellenmesine yönelik bütünleşik bir uygulama yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları network uzmanlarına, sistem yöneticilerine ve araştırmacılarına kaynak niteliğinde olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of information technologies has led to an extraordinary increase in the number of devices included in the network environment. This increase in the number of devices included in network systems and the spread of devices over wide geographies has increased the importance of remote management instead of physical management of devices and remote access to the services that serve on devices. For this reason, it has led to the increased use of login panels to access the services with remote authentication methods. The fact that these management panels are open to Brute Force attacks in mandatory situations, especially if they are left open to unauthorized access, has brought cyber security problems. In this study, a solution is proposed against Brute Force attacks that occur on the network during the communication of devices connected to computer networks with each other. In the study, network packets were analyzed after Brute Force attacks on several widely used applications, and it is understood that it is sometimes impossible to obtain accurate data for the detection of this type of attack in network packets. It was understood that the most accurate data in detecting this attack is to detect it from the log records created by the relevant application on the server side, and an integrated application was made to prevent the attack. It is thought that the analysis results obtained will be a resource for network experts, system administrators and researchers.